17 cze 2014

Jak prowadzić bloga ?

(c) Yassmine

Cześć drodzy czytelnicy. Po tytule posta można się spodziewać, że w dzisiejszym artykule porozmawiamy o pewnych zasadach/punktach, które są bardzo ważne w kwestii prowadzenia bloga. Mianowice dzisiejszy artykuł będzie poradnikiem, co robić aby dobrze prowadzić bloga, aby chętnie na niego zaglądano/czytano.


Po pierwsze i najważniejsze; Musimy pamiętać o tym aby ciągle być w kontakcie. Wtedy z wszystkim jesteśmy na bieżąco i mamy lepszy kontakt z czytelnikami. Nie powinniśmy robić czegoś takiego jak to, że napiszemy notkę, ludzie komentują a my nie odpiszemy do żadnego czytelnika. Nie mówię tu, żeby pisać od razu do wszystkich ale do kilku na pewno. 

Co dalej ? Musisz pisać często. Zbyt duża odległość czasu pomiędzy notkami zdecydowanie odpycha od bloga czytelników. Posty powinny pojawiać się raz na 2 tygodnie, oczywiście lepiej jeśli jest to częściej, jednak bez przesady, myślę, że jeden post na tydzień zdecydowanie wystarcza. 

(c) Moja :D

Po trzecie. Pisz krótko. Nie pisz jakichś długich wywodów (chyba, że jest to ważny temat), bo już większość czytelników jeśli wejdzie na bloga i zobaczy post, który się przewija i przewija raczej go nie przeczyta. Nie sugeruję tutaj tego, żeby znowu pisać za mało. Jeśli nie wiesz jak to określić poobserwuj kilka blogów i zobacz jak to wygląda gdzie indziej, zawsze możesz się tak wzorować.

Zadbaj o wygląd twojego bloga. Jak to na ludzi wizja bardzo mocno działa. Więc naprawdę na blogu w dużym stopniu liczy się jego wygląd. Jeśli ciężko idzie Ci zrobienie szablonu, zawsze możesz wybrać coś z prac z szabloniarni lub po prostu zamówić. Wygląd daje ten efekt, że na bloga chce się wchodzić, czytać go, oglądać grafikę (jeśli to oczywiście blog graficzny). Ważne jest też to, aby całość wyglądała estetycznie.

Pisz czytelnie i ciekawie. Naprawdę istotne jest to jak wygląda post. Nie może to być jedna wielka "kupa" tekstu posklejana do razu. Wtedy nawet nie chce się tego czytać. Kiedy pisze się post, trzeba go rozdzielać na akapity, jeśli jest długi robić jakiś przerywnik (ja w tym poście np. w połowie dałem sygnaturkę). 

Mam nadzieję, że artykuł właściwie poradnik się podobał. Piszcie pod postem jaki temat chcielibyście poruszyć, to porozmawiamy o nim za tydzień. 

10 komentarzy:

 1. W następnym poście mogłabyś poruszyć temat koloryzacji?
  By mi to bardzo pomogło :D
  Mogłabyś napisać mniej więcej w jakich programach oprócz Photoshop'a można z nich korzystać (jeśli w ogóle można), kilka słów o nim oraz czy jest płatny itp.
  Jak z nich korzystać....
  Myślę, że mogło to być ciekawe i oprócz mnie zainteresowałoby kilka osób, bo ''wujek google'' nie zawsze pokazuje to co chcę wiedzieć i ostatnio się na mnie obraził ;cc
  To by było super dla osób, które dopiero zaczynają swoją ''przygodę'' z grafiką i nie do końca ogarniają niektóre rzeczy :P
  xx.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze, Switch to chłopak.
   Po drugie, sądzę, że może taki poradnik ukażę się na łamach naszego Katalogu. ;)

   Usuń
  2. Eh, straszny jest ten stereotyp, że tylko dziewczyny zajmują się grafiką. :c

   Usuń
  3. W sumie mógłbym taki poradnik zrobić, tyle, że najpierw musiałbym się sam o tym więcej dowiedzieć, bo koloryzacji próbowałem tylko w PS więc nie wiem jak z innymi programami.

   Usuń
 2. Ja, jako beta, dodałabym, że ważnym punktem jest również poprawność językowa ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O. Właśnie wiedziałem, że o czymś zapomniałem. Dzięki za zwrócenie uwagi. Później to zaktualizuję ;*

   Usuń
 3. Do tego dodałabym ważny punkt, że należałoby pisać o tym, co faktycznie nas interesuje, a nie o tym, co aktualnie jest modne (vide kiedyś był straszny boom na blogi urodowe, teraz prym wiodą blogi szafiarskie i "lifestylowe", cokolwiek się kryje za tym słowem). W końcu, kto wie? Może nawet zwykłym zbiorem gagów i śmiesznych tekstów wyrwanych z kontekstu rozmowy znajdziemy nową niszę w blogosferze?
  A z tym pisaniem krótko - polemizowałabym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. https://www.youtube.com/watch?v=_Ph5SP-0-7A
  Jego warto posłuchać. :)

  OdpowiedzUsuń

^
Rinne Tworzy
Strona główna
Dodaj bloga
Regulamin
1. Katalog Graficzny jest miejscem gromadzącym linki do blogów związanych z grafiką.
2. Przed zgłoszeniem do katalogu należy umieścić link lub button Katalogu na stronie głównej swojego bloga. Jeśli umiejscowienie na stronie głównej zaburza estetykę szablonu, dopuszczalne jest umieszczenie go w wybranej zakładce.
3. Wszystkim blogom zapisanym do Katalogu przysługuje prawo do dodawania ogłoszeń dotyczących imprez graficznych, specjalnych notek itp. Pełną treść ogłoszenia należy umieścić w komentarzu pod najnowszym postem.
4. Do obowiązków administratora zgłoszonego bloga należy informowanie załogi Katalogu o istotnych zmianach, które zachodzą na blogu (np. zamknięcie naboru, usunięcie, zmiana kategorii). Informację taką należy umieścić pod najnowszym postem.
5. Blogi nieaktywne dłużej niż 6 miesięcy zostają usunięte ze spisu.
6. Katalog Graficzny zastrzega, że w razie potrzeby będzie wprowadzał ograniczenia dla użytkowników niekulturalnych lub łamiących regulamin (przez użytkownika rozumie się właściciela/współwłaściciela bloga figurującego w spisie).
akceptuje x
Nabór
Nabór
Potrzebujemy osób, które wykażą się kreatywnością oraz mają w zapasie trochę wolnego czasu. Chętnie przyjmiemy kogoś, kto zaproponuję jakiś ciekawy pomysł na urozmaicenie Katalogu. Wysyłając zgłoszenie do naboru musisz zawrzeć poniższe informacje:

1. Nick jakim posługujesz się w blogosferze.
2. Pomysły, bądź też plany związane z tym co chciałbyś/chciałabyś robić na Katalogu. Możesz zaproponować własny projekt lub wybrać któryś z wolnych, znajdujących się w zakładce Projekty.
3. Przykładowy tekst, jaki zamieściłbyś/zamieściłabyś na KG.
4. Wiek (nie będzie mieć on wpływu na przyjęcie na staż).
5. Jeśli posiadasz blog, podaj również jego adres, abyśmy mogły zobaczyć kto chce dokładnie do nas dołączyć.

Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem pisz na ten adres email: kassfelis@gmail.com
x
Ogłoszenia
Chcąc dodać ogłoszenie należy napisać jego treść (bez obrazków) pod najnowszym postem.
Graficzna Przystań ogłasza nabór na swoim blogu! >>
Szabloniarnia w Łatki otwiera nabór! Tak naprawdę wymagamy tylko chęci do pracy i entuzjazmu, a we wszystkim innym chętnie pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do zakładki "rekrutacja". >>
All of me organizuje nabór! Szukamy nowych duszyczek. Zapraszamy tych, którzy w świecie grafiki są nowi, jak i tych, którzy już w tej grafikosferze siedzą jakiś czas. Więcej informacji w zakładce nabór. >>
7 tygodni. 28 notek. 7 tematów. 4 dziewczyny. 1 blog. Start: 20.05.2016r Miejsce: Szablono-Sfera Zapraszamy! >>
Serdecznie zapraszam na imprezę graficzną, z okazji drugich urodzin bloga, która odbędzie się 08 sierpnia o godzinie 18:00. Postaram się aby w tej notce znalazło się bogactwo prac oraz dodatków. Oczywiście dla osób, które wstawią button, będzie czekał miły upominek. :D >>
Spis blogów

Poniżej znajduje się lista blogów, które są uporządkowane alfabetycznie w kategoriach. Po kliknięciu na kategorię pojawi się lista blogów.
Anime/Manga
5 blogów
Anime/Manga
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Fantazja Graphics Idk-p Lunedolly Panda Graphics Rinne Tworzy x
Azjaci
8 blogów
Azjaci
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
AB City Graficzna Przystań Lunedolly nattliv Panda Graphics Rosalainess Shandie Life Unique Graphic x
Celebryci
19 blogów
Dodatki
41 blogów
Fanfiction
19 blogów
Fantasy
5 blogów
Fantasy
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Bajkowe Szablony Graphic Harmony Larwiasta Tapeciarnia Rinne Tworzy Wioska Szablonów x
Minimalistyczne
26 blogów
Tutoriale
11 blogów
Inne
26 blogów
» Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Możesz zdobyć dodatkowe punkty będąc aktywnym na Katalogu Graficznym. Poniżej znajduje się lista punktowanych rzeczy.

- zajęcie 1 miejsca w konkursie - 10pkt
- zajęcie 2 miejsca w konkursie - 8pkt.
- zajęcie 3 miejsca w konkursie - 6pkt.
- udział w artykule Taka sytuacja - 5pkt.
- udział w nie-wywiadzie 5pkt.
- udział w Tak zaczynała 5pkt.
- udział w konkursie - 4pkt.
- wygrana w puzzlach 4pkt.
- użyczenie swojej pracy w puzzlach - 3pkt.
- wyróżnienie w przeglądzie - 2pkt.
- przegląd bloga - 2pkt.
- komentarz - 1pkt.
x
» Zasady
Zasady
Każdy blog należący do Katalogu przynależy do rankingu. Ranking aktualizowany jest na bieżąco. Zabrania się wstawiania linku do sondy na blogi, portale społecznościowe itd., można jednak dodawać informacje o rankingu z dołączonym linkiem do KG. Karą za oszustwo jest wykluczenie z rangingu. Jeden głos w sondzie równa się jednemu punktowi. Punktowany zostaje tylko jeden sensowny komentarz na jeden post, blog może otrzymać maksymalnie jeden punkt na post. Jesteśmy zmuszeni do zastosowania tej metody, by wyrównać szanse między blogami grupowymi a prywatnymi. Osoby ubiegające się o punkty dodatkowe mają obowiązek informowania z jakiego są bloga, osoby będące na wielu blogach muszą wybrać, na którego z nich przeznaczone zostaną dane punkty. Zasady mogą ulec zmianie.
x
Najpopularniejsze blogi
Ranking pokazuje sześć blogów, które zdobyły największą ilość punktów. Najwięcej punktów można zdobyć za pomocą sondy, jednak przyznawane są również pkt. dodatkowe, za poszczegółne osiągnięcia.
GŁOSUJ!
1
71pkt
2
48pkt
zobacz wszystkie »