27 lip 2014

Ach, ci stażyści...

(c) Ariana

 Witam wszystkich! Na początek krótko i zwięźle. Wzięłam pod lupę początkujących, nowych, stażystów...Jakkolwiek. Dlaczego? Myślę, że jest to pod jakimś względem ciekawe, ale też dlatego, że i ja całkiem niedawno przeszłam pewien staż (tja, w maju). I dalej pamiętam, co wtedy moje serducho czuło. Z kolei na Katalogu ten staż wciąż trwa.

 Celem stażu na każdym blogu graficznym - grupowym lub szabloniarnii, jest sprawdzenie danej osoby. Tą trudną wędrówkę zaczyna się od naboru. Jeśli nie potrafisz się wysłowić, jesteś zbyt młody, nie masz czasu, brak ci kreatywności i zdolności, to...Przepraszamy. Ale to nie miejsce dla ciebie.
 Następnym krokiem (o ile się dostałeś) jest napisanie pierwszego postu. Wchodzisz na Blogger'a i widzisz, że nowy blog do którego należysz, ma nazwę twojej wymarzonej szabloniarnii. Bezcenne. I od razu dopada cię kilka podstawowych faktów: a) nie masz pojęcia, jak się przedstawić. Lecz w końcu i tak pewnie dostosujesz się do pewnego wzoru - imię, wiek, hobby, lub polecisz na żywioł. b) myślisz, że twoje szablony wcale nie są takie dobre, że się nie spodobają, albo jeszcze gorzej, załoga pożałuje, że w ogóle dała ci szansę.

 Teraz znam tylko jeden fakt. To złudzenie.
 Słowa po chwili przyjdą ci same do głowy, a twoje szablony wcale nie są okropne. Przecież może być tylko lepiej, do tego jesteś początkującym. A jeśli już piszesz ten pierwszy post, to przecież też coś oznacza. ;)
 Co dalej? Teraz pojawia się dobrze nam znany - Koszmar Drugiego Postu. *jeśli nie wiesz, o co chodzi, koniecznie zapoznaj się z treścią postu o tym samym tytule, chyba że chcesz być niedoinformowany do końca twego żywota*
 Kolejne zjawisko jest dosyć...ciekawe. Jeśli dobrze liczymy, nadchodzi Czas Trzeciego Postu. Albo go dodajesz, albo nie dodajesz go wcale. Zazwyczaj staże trwają około miesiąca i jesteś już tak wyczerpany psychicznie i fizycznie, że nie dajesz rady. A przecież ty też masz życie prywatne. A przecież to tylko staż. Więc przeważnie dodajesz tylko 2 notki.
 Ale jeśli tylko skusisz się na trzecią...Czuj się zwycięzcą. Być może też w końcu odnalazłeś samozadowolenie, ponieważ jednak wytrwałeś. I może nawet jesteś skłonny porównać różnicę między szablonami z tej, a z pierwszej notki. Na pewno dostrzeżesz jakąś różnicę. Choćby minimalną. ;)
 Na sam koniec stażu przychodzi czas na najsmutniejsze. Wszelakie formy pożegnania, bo jesteś całkowicie przekonany o swoim nieprzejściu stażu. Również twoja samoocena spada - tak już jest. No cóż, po raz kolejny sięgasz po niezastąpione wzory przemowy, lub słowa same cisną się na klawiaturę. Co z tego, że wciąż powtarzasz to samo. To ma być wzruszające odejście.
  No i pozostaje czekać na werdykt. Precyzyjne Jury wprawia cię w stan oczekiwania na najgorsze. I znowu pojawiają się dwie opcje z pod...opcjami:
 1. Jesteśmy na nie, a ty: a) dziękujesz, w duchu życząc im najgorszego, wysyłając do szatanów i innych, przewidując karierę Wojewódzkiego lub polityka, b) czujesz się w pełni smutny, ale po jakimś czasie stwierdzasz, że tak, nauczyłeś się czegoś i nie chcesz rezygnować z 'grafiki', c) mścisz się,
2. Jesteśmy na tak, a ty: a) przez pierwszy tydzień żyjesz tylko tym, a później wszystko już nie wydaje się być...takie fajne. Nowe obowiązki. b) nie możesz się doczekać pracy nad zamówieniami, c) nie możesz się doczekać, aż pochwalisz się (być może na starej szabloniarnii), gdzie tworzysz/należysz,

Cytując KDP: Na całe szczęście dopiero za jakiś czas dotrze do nas, jak beznadziejne mieliśmy początki. Beznadziejne. Ale początki. Po przejściu stażu czujesz, że możesz wszystko! Teraz tylko trzeba wytrwać, i pracować nad zamówieniami. O ile takowe się pojawią.

9 komentarzy:

 1. Czekanie na podsumowanie stażu jest naprawdę męczące. Pamiętam, kiedy kończyłam staż na Panda Juniors i mimo że byłam pewna, że przejdę, zawsze pozostaje jakieś "ale" ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Hah, ja na przykład wraz z moją załogą nie prowadzimy tak zwane "miesięcznego stażu" Uważam, że to trochę za mało i zbyt duża presja dla nowych stażystów, dlatego wybrałam opcję, że po minimum 10 szablonach mogę stwierdzić czy osoba nadaje się, czy nie. Staże u nas w zwyczaju trwają jakieś 2 miesiące, czasami nawet i więcej. Przez ten czas mamy stały kontakt dzięki naszemu forum, wspieramy stażystów i chętnie im pomagamy dlatego polecam taki sposób każdej szefowej szabloniarnii. Dziewczyny są zachwycone!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ah, no to się bardzo cieszę. Po tym, co tu czytam, wnioskuję, że jest to bardzo dobre podejście i przemyślana decyzja. Trzeba likwidować stres. To dopada każdego. Mam nadzieję, że ci stażyści naprawdę nie czują się tam osamotnieni i bez pomocy. Oczywiście możecie zapewnić o skuteczności tej metody? :)

   Usuń
  2. Pewnie, że możemy. Myślę, że każda nasza stażystka zapytana o taką metodę z satysfakcją odpowie ;) Zwłaszcza teraz, kiedy mamy pełno nowych osób

   Usuń
  3. Była, jak i aktualna? :) Niech do mnie napiszą, być może uda mi się coś z tego zrobić.

   Usuń
  4. Chyba musisz je sama o to poprosić, jeśli chcesz coś uzyskać ;)

   Usuń
 3. Witam :) Czy w ramach partnerstwa mogłabym prosić o zamieszczenie ogłoszenia? Z góry dziękuję za jego publikację. Treść:

  Button: http://2.bp.blogspot.com/-zG13PHd7xnk/U9eG3iXA6rI/AAAAAAAANkA/LlPtP7l8iPE/s1600/button.png

  Witajcie drodzy czytelnicy! Z tej strony administratorka Katalogu Grafików [podlinkowane:http://katalog-grafikow.blogspot.com/]. Stworzyłam sondaż, w którym mam nadzieję weźmie udział jak najwięcej czytelników. Ma on na celu ulepszenie naszego rejestru oraz wprowadzenie koniecznych zmian. Ankieta jest w pełni anonimowa. Proszę o udzielanie szczerych odpowiedzi. Wypełnienie całości zajmie ci mniej niż dziesięć minut. By przejść do sondy należy kliknąć TUTAJ[podlikowane: https://docs.google.com/forms/d/1--YA2c6pq2UethCl9pcnSwdRREuWfvlght2uK2gfY4g/viewform?usp=send_form].

  OdpowiedzUsuń
 4. Pisałam już jakiś czas temu, no ale chyba nie zauważyłyście, więc spróbuję jeszcze raz :)
  Proszę o dodanie Wonder Templates oraz Evidens Graphic do kategorii "zawieszone". Nabór na WT został zamknięty.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eveline widziałam, ale nie miałam niestety czasu przez prace. W wolnej chwili będę robić porządki w linkach znowu.

   Usuń

^
Rinne Tworzy
Strona główna
Dodaj bloga
Regulamin
1. Katalog Graficzny jest miejscem gromadzącym linki do blogów związanych z grafiką.
2. Przed zgłoszeniem do katalogu należy umieścić link lub button Katalogu na stronie głównej swojego bloga. Jeśli umiejscowienie na stronie głównej zaburza estetykę szablonu, dopuszczalne jest umieszczenie go w wybranej zakładce.
3. Wszystkim blogom zapisanym do Katalogu przysługuje prawo do dodawania ogłoszeń dotyczących imprez graficznych, specjalnych notek itp. Pełną treść ogłoszenia należy umieścić w komentarzu pod najnowszym postem.
4. Do obowiązków administratora zgłoszonego bloga należy informowanie załogi Katalogu o istotnych zmianach, które zachodzą na blogu (np. zamknięcie naboru, usunięcie, zmiana kategorii). Informację taką należy umieścić pod najnowszym postem.
5. Blogi nieaktywne dłużej niż 6 miesięcy zostają usunięte ze spisu.
6. Katalog Graficzny zastrzega, że w razie potrzeby będzie wprowadzał ograniczenia dla użytkowników niekulturalnych lub łamiących regulamin (przez użytkownika rozumie się właściciela/współwłaściciela bloga figurującego w spisie).
akceptuje x
Nabór
Nabór
Potrzebujemy osób, które wykażą się kreatywnością oraz mają w zapasie trochę wolnego czasu. Chętnie przyjmiemy kogoś, kto zaproponuję jakiś ciekawy pomysł na urozmaicenie Katalogu. Wysyłając zgłoszenie do naboru musisz zawrzeć poniższe informacje:

1. Nick jakim posługujesz się w blogosferze.
2. Pomysły, bądź też plany związane z tym co chciałbyś/chciałabyś robić na Katalogu. Możesz zaproponować własny projekt lub wybrać któryś z wolnych, znajdujących się w zakładce Projekty.
3. Przykładowy tekst, jaki zamieściłbyś/zamieściłabyś na KG.
4. Wiek (nie będzie mieć on wpływu na przyjęcie na staż).
5. Jeśli posiadasz blog, podaj również jego adres, abyśmy mogły zobaczyć kto chce dokładnie do nas dołączyć.

Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem pisz na ten adres email: kassfelis@gmail.com
x
Ogłoszenia
Chcąc dodać ogłoszenie należy napisać jego treść (bez obrazków) pod najnowszym postem.
Graficzna Przystań ogłasza nabór na swoim blogu! >>
Szabloniarnia w Łatki otwiera nabór! Tak naprawdę wymagamy tylko chęci do pracy i entuzjazmu, a we wszystkim innym chętnie pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do zakładki "rekrutacja". >>
All of me organizuje nabór! Szukamy nowych duszyczek. Zapraszamy tych, którzy w świecie grafiki są nowi, jak i tych, którzy już w tej grafikosferze siedzą jakiś czas. Więcej informacji w zakładce nabór. >>
7 tygodni. 28 notek. 7 tematów. 4 dziewczyny. 1 blog. Start: 20.05.2016r Miejsce: Szablono-Sfera Zapraszamy! >>
Serdecznie zapraszam na imprezę graficzną, z okazji drugich urodzin bloga, która odbędzie się 08 sierpnia o godzinie 18:00. Postaram się aby w tej notce znalazło się bogactwo prac oraz dodatków. Oczywiście dla osób, które wstawią button, będzie czekał miły upominek. :D >>
Spis blogów

Poniżej znajduje się lista blogów, które są uporządkowane alfabetycznie w kategoriach. Po kliknięciu na kategorię pojawi się lista blogów.
Anime/Manga
5 blogów
Anime/Manga
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Fantazja Graphics Idk-p Lunedolly Panda Graphics Rinne Tworzy x
Azjaci
8 blogów
Azjaci
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
AB City Graficzna Przystań Lunedolly nattliv Panda Graphics Rosalainess Shandie Life Unique Graphic x
Celebryci
19 blogów
Dodatki
41 blogów
Fanfiction
19 blogów
Fantasy
5 blogów
Fantasy
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Bajkowe Szablony Graphic Harmony Larwiasta Tapeciarnia Rinne Tworzy Wioska Szablonów x
Minimalistyczne
26 blogów
Tutoriale
11 blogów
Inne
26 blogów
» Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Możesz zdobyć dodatkowe punkty będąc aktywnym na Katalogu Graficznym. Poniżej znajduje się lista punktowanych rzeczy.

- zajęcie 1 miejsca w konkursie - 10pkt
- zajęcie 2 miejsca w konkursie - 8pkt.
- zajęcie 3 miejsca w konkursie - 6pkt.
- udział w artykule Taka sytuacja - 5pkt.
- udział w nie-wywiadzie 5pkt.
- udział w Tak zaczynała 5pkt.
- udział w konkursie - 4pkt.
- wygrana w puzzlach 4pkt.
- użyczenie swojej pracy w puzzlach - 3pkt.
- wyróżnienie w przeglądzie - 2pkt.
- przegląd bloga - 2pkt.
- komentarz - 1pkt.
x
» Zasady
Zasady
Każdy blog należący do Katalogu przynależy do rankingu. Ranking aktualizowany jest na bieżąco. Zabrania się wstawiania linku do sondy na blogi, portale społecznościowe itd., można jednak dodawać informacje o rankingu z dołączonym linkiem do KG. Karą za oszustwo jest wykluczenie z rangingu. Jeden głos w sondzie równa się jednemu punktowi. Punktowany zostaje tylko jeden sensowny komentarz na jeden post, blog może otrzymać maksymalnie jeden punkt na post. Jesteśmy zmuszeni do zastosowania tej metody, by wyrównać szanse między blogami grupowymi a prywatnymi. Osoby ubiegające się o punkty dodatkowe mają obowiązek informowania z jakiego są bloga, osoby będące na wielu blogach muszą wybrać, na którego z nich przeznaczone zostaną dane punkty. Zasady mogą ulec zmianie.
x
Najpopularniejsze blogi
Ranking pokazuje sześć blogów, które zdobyły największą ilość punktów. Najwięcej punktów można zdobyć za pomocą sondy, jednak przyznawane są również pkt. dodatkowe, za poszczegółne osiągnięcia.
GŁOSUJ!
1
71pkt
2
48pkt
zobacz wszystkie »