27 sie 2014

Disconnect

Hejka! Ponieważ bezczelnie pozbawiono mnie dostępu do głównego współczesnego medium informacyjnego  (łamiąc przy tym moje wszelkie prawa człowieka i obywatela), niezastąpiona Kass została zmuszona wrzucić post za mnie. Po stokroć dzięki dla niej, bo tradycyjnie okazała się osobą z głową na karku (nawiasem dodam, że dropbox, do którego Was zachęcamy, bardzo ułatwił nam wszystko, chyba).

Tymczasem postawcie się w mojej sytuacji i wyobraźcie sobie, jakby dzisiaj wyglądała współczesność bez… Internetu. Ale już abstrahując od wielkich wynalazków autorstwa dzieciaków, które z Internetu uczyły się zaawansowanych zagadnień współczesnej neurochirurgii. Wystarczy ograniczyć to wyobrażenie do braku GG czy fejsbukowego czatu, braku piracko rozprowadzanej muzyki, filmów lub książek, braku dzielenia się ze znajomymi każdą pierdołą przy pomocy obrobionych na instagramie zdjęć. A co najważniejsze, spróbujcie wyobrazić sobie swoje życie bez blogosfery.

Nie ma kodów css, nie ma darmowego gimpa, nie ma nielegalnego ściągania zdjęć z deviantartu, nie ma tutoriali na sygnaturę w stylu vintage, nie ma darmowych materiałów do pobrania. Nie ma nic. Ani publiki, dla której chce się pisać swoje myśli na jakiś temat, ani krytykantów, którzy zawsze wiedzą wszystko lepiej, ani przyjaciół z drugiego końca Polski (a czasami Europy lub świata), którzy zachęcają do prywatnego spotkania.

Nie ma internetowych recenzji, które odwiodłyby od kupna słabej książki lub zachęciły do obejrzenia wyjątkowo dobrego filmu. Nie ma forum z urodowymi poradami SOS spod tytułu makijażu na kaca, czy poradzeniu sobie z zielonkawym odcieniem upragnionego koloru do włosów. Nie ma wikipedii, z której można by bezkarnie ściągać informacje na wypracowania z biologii czy historii, ani bryka z interpretacjami na polski. Nie ma YouTuba, na którym można oglądać śmieszne filmiki przez cały dzień, choreografie taneczne z ulubionych teledysków, czy choćby dowody na jawne łamanie praw człowieka w strefach objętych konfliktem.

Nie ma niezależnych od nikogo publicystów.

Nie ma domorosłych artystów.

Nie ma nic.

Oczywiście stosuję duże, a nawet ogromne uproszczenie. Wiadomo, jeśli nie na blogach, można spróbować iść w karierę dziennikarską i pisać swoje opinie na łamach magazynów. Przynajmniej nikt wtedy nie uzna, że blogger się sprzedał (bo jako publicysta, będzie robił to od samego początku). A artyści będą mieć tak duży odsiew, że na łamy jakiegokolwiek szanującego się pisma będą trafiać tylko najlepsi, najbardziej oryginalni, z najbardziej dopracowaną techniką. Ale oni wszyscy ciągle będą, więc stwierdzenie, że „nie ma nic” to mimo wszystko przesada i uproszczenie.

Jak myślicie, czy Wy bylibyście tak zafiksowani szeroko pojętą grafiką, gdyby nie Internet? Czy szukalibyście materiałów po albumach i pismach? Czy byście oglądali programy instruktażowe w telewizji, puszczane jedynie w czwartki o osiemnastej? Czy wysyłalibyście swoje prace drogą pocztową (podpisane imieniem oraz nazwiskiem) i ze zniecierpliwieniem oczekiwalibyście kolejnego tygodnia lub miesiąca na publikację, recenzję oraz spersonalizowane porady? Czy mielibyście wystarczająco dużo chęci, żeby dalej rozwijać się w tym kierunku, podobnie, jak robicie to teraz?
diki

Ja chyba nie dałabym rady. W gruncie rzeczy, zbyt leniwa jestem. Perspektywa permanentnego braku Internetu jest dla mnie niczym powrót do epoki kamienia łupanego – na dzień dzisiejszy prawdopodobnie nie potrafiłabym odnaleźć się w świecie bez stałego dostępu do informacji i materiałów. To już chyba uzależnienie…  

6 komentarzy:

 1. Świat bez internetu? Dla mnie bomba.
  Ale tak na serio, to po prostu znalazłabym sobie inne zajęcie, albo bardziej bym pielęgnowała te zainteresowania, które mam (a jest ich tyle, że kiedyś zrobiłam sobie listę, żeby się nie pogubić), zamiast siedzieć po parę czy paręnaście godzin na komputerze.
  Jeśli chodzi o grafikę, to pewnie w ogóle bym się nią nie zainteresowała. Bo przecież nie robiłoby się szablonów na blogi, skoro blogi by nie istniały, prawda? Wtedy to byłby bardziej specjalistyczny zawód, bo możliwe nawet, że niektóre osoby, które w blogosferze tytułują się grafikami, nie wiedzą nawet co to np. grafika rastrowa i wektorowa. Nie chcę na nikogo naskakiwać, jestem od tego daleka, ponieważ nie trzeba znać się wspaniale na teorii, żeby stworzyć coś dobrego w praktyce :) Dlatego myślę, że część nawet nie chciałaby się za grafikę zabierać, bo teraz robimy to dla przyjemności, a gdybyśmy nie publikowali prac w internecie, to raczej tylko na zarobek. Takie jest moje zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak bardzo prawdziwe wszystko, co napisałaś. Szczerze powiedziawszy, ja bym przetrwała bez internetu. Oczywiście życie bez niego jest możliwe - kilkadziesiąt miliardów ludzi bez niego się obeszło - ale wszystko byłoby bardzo ograniczone. Internet daje wiele możliwości rozwoju, niestety po drugiej stronie leżą negatywne skutki, czyli cofanie się w ewolucji (nie można nazwać całodziennego siedzenia na Facebooku czy Twitterze czymś wartościowym). Zgadzam się z Vanes, gdyby nie było internetu, teraz czytałabym książkę zamiast pisać ten komentarz. A w ciągu dnia rozwijałabym pozostałe pasje.
  Odpowiadając na Twoje pytanie: grafika przed moją przygodą z blogosferą nawet mnie nie dotyczyła. Nie zwracałam uwagi na takie trywialne rzeczy jak loga firm czy ładnie sformatowane ogłoszenie w gazecie. Zaczęłam sama próbować się w grafice ponieważ zmusiła mnie do tego sytuacja (tak to jest, gdy zamawiasz szablon u kogoś a tydzień potem ten ktoś zamyka szabloniarnię) i tak już zostało. Teraz, patrząc na prace tamtej osoby widzę, że taki efekt osiągnąć może każdy, wystarczy chcieć. I mieć internet.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś internetu nie było i ludzie bez niego żyli. Kiedyś internet a nawet komputer był luksusem i dało się żyć. Więc? Suma sumarów, jakby wszystko padło nic by się nie stało ;) Ale czytałam w jakimś czasopiśmie, że sygnalizacja świetlna jest sterowana przez internet a także i różne zabezpieczenia do banków itp, więc gdyby internet by padł, pewnie cofnęlibyśmy się w czasie, ale kto wie, czy to nie byłoby dla naszej ludzkości lepsze?

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę o dodanie ogłoszenia ;)

  Button: http://funkyimg.com/i/K7F7.png
  Już 14 września blog BloodBonds będzie obchodził swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji na blogu pojawi się specjalny post z mnóstwem dodatków. Pojawią się między innymi paczki tekstur, sesji, czcionek, stocków, koloryzacji etc. Nie zabraknie również innej grafiki - nagłówków, ikon i tapet. Post będzie obfitował w grafikę.
  Serdecznie zapraszam, Dakota.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, wiem, internet uzależnia i w ogóle! Ale... W gruncie rzeczy jest dobry. :)
  Jedyny środek niezależnych mediów, jedyne możliwe do zweryfikowania źródło informacji.
  W Korei Północnej internetu nie mają i co? Myślą, że świat jest chujowy, a ich państwo przepiękne, że jedyne i bogate. Nic nie wiedzą. Nic nie widzą. Nic nie słyszą.
  Jak te durne, słynne małpki...
  Jeden, wielki ciemnogród, którym można dowolnie manipulować. Z nami byłoby tak samo.
  Kij tam z grafiką, kij z blogosferą, anime, pornolami... To nic w porównaniu z tym, jakie mamy możliwości dzięki internetowym, niezależnym mediom. :)
  Swoboda wypowiedzi w internecie jest dużo większa niż w telewizji. Nikt ich nie cenzuruje, nikt nie płaci grubych pieniędzy żeby mówiły, która partia jest dobra, a która nie...
  Do tego internet daje nam dostęp do kultury, poszerzania horyzontów i wiedzy... Widzieliście może to zdjęcie z książką wikipediową? :D
  Co do kultury - gdyby nie internet, skąd wiedzielibyśmy co aktualnie leci w kinie? Łazilibyśmy na filmy na chybił trafił? Co z ludźmi ze wsi w takim razie? Skąd wiedzielibyśmy o koncertach, o spektaklach, o organizowanych eventach? Z plakatów? Ktoś pofatygowałby się na zabitą dechami dziurę żeby rozwiesić plakaty? Nie.
  Tak jak pisałam - byłby taki ciemnogród.
  Rozwijanie zainteresowań byłoby niemal niemożliwe. Wszelkie kluby, stowarzyszenia, organizacje... To wszystko zwiększa swój zasięg właśnie poprzez internet.
  Skąd motocyklista wiedziałby o zjeździe fanów motoryzacji w sąsiednim mieście, gdyby nie to? :D
  To jest serio dobra rzecz. Najlepszy i największy wynalazek ludzkości. Utrata jego byłaby wielką tragedią dla świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kociak bardzo przeprasza, że znowu przeklinał. ;/

   Usuń

^
Rinne Tworzy
Strona główna
Dodaj bloga
Regulamin
1. Katalog Graficzny jest miejscem gromadzącym linki do blogów związanych z grafiką.
2. Przed zgłoszeniem do katalogu należy umieścić link lub button Katalogu na stronie głównej swojego bloga. Jeśli umiejscowienie na stronie głównej zaburza estetykę szablonu, dopuszczalne jest umieszczenie go w wybranej zakładce.
3. Wszystkim blogom zapisanym do Katalogu przysługuje prawo do dodawania ogłoszeń dotyczących imprez graficznych, specjalnych notek itp. Pełną treść ogłoszenia należy umieścić w komentarzu pod najnowszym postem.
4. Do obowiązków administratora zgłoszonego bloga należy informowanie załogi Katalogu o istotnych zmianach, które zachodzą na blogu (np. zamknięcie naboru, usunięcie, zmiana kategorii). Informację taką należy umieścić pod najnowszym postem.
5. Blogi nieaktywne dłużej niż 6 miesięcy zostają usunięte ze spisu.
6. Katalog Graficzny zastrzega, że w razie potrzeby będzie wprowadzał ograniczenia dla użytkowników niekulturalnych lub łamiących regulamin (przez użytkownika rozumie się właściciela/współwłaściciela bloga figurującego w spisie).
akceptuje x
Nabór
Nabór
Potrzebujemy osób, które wykażą się kreatywnością oraz mają w zapasie trochę wolnego czasu. Chętnie przyjmiemy kogoś, kto zaproponuję jakiś ciekawy pomysł na urozmaicenie Katalogu. Wysyłając zgłoszenie do naboru musisz zawrzeć poniższe informacje:

1. Nick jakim posługujesz się w blogosferze.
2. Pomysły, bądź też plany związane z tym co chciałbyś/chciałabyś robić na Katalogu. Możesz zaproponować własny projekt lub wybrać któryś z wolnych, znajdujących się w zakładce Projekty.
3. Przykładowy tekst, jaki zamieściłbyś/zamieściłabyś na KG.
4. Wiek (nie będzie mieć on wpływu na przyjęcie na staż).
5. Jeśli posiadasz blog, podaj również jego adres, abyśmy mogły zobaczyć kto chce dokładnie do nas dołączyć.

Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem pisz na ten adres email: kassfelis@gmail.com
x
Ogłoszenia
Chcąc dodać ogłoszenie należy napisać jego treść (bez obrazków) pod najnowszym postem.
Graficzna Przystań ogłasza nabór na swoim blogu! >>
Szabloniarnia w Łatki otwiera nabór! Tak naprawdę wymagamy tylko chęci do pracy i entuzjazmu, a we wszystkim innym chętnie pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do zakładki "rekrutacja". >>
All of me organizuje nabór! Szukamy nowych duszyczek. Zapraszamy tych, którzy w świecie grafiki są nowi, jak i tych, którzy już w tej grafikosferze siedzą jakiś czas. Więcej informacji w zakładce nabór. >>
7 tygodni. 28 notek. 7 tematów. 4 dziewczyny. 1 blog. Start: 20.05.2016r Miejsce: Szablono-Sfera Zapraszamy! >>
Serdecznie zapraszam na imprezę graficzną, z okazji drugich urodzin bloga, która odbędzie się 08 sierpnia o godzinie 18:00. Postaram się aby w tej notce znalazło się bogactwo prac oraz dodatków. Oczywiście dla osób, które wstawią button, będzie czekał miły upominek. :D >>
Spis blogów

Poniżej znajduje się lista blogów, które są uporządkowane alfabetycznie w kategoriach. Po kliknięciu na kategorię pojawi się lista blogów.
Anime/Manga
5 blogów
Anime/Manga
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Fantazja Graphics Idk-p Lunedolly Panda Graphics Rinne Tworzy x
Azjaci
8 blogów
Azjaci
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
AB City Graficzna Przystań Lunedolly nattliv Panda Graphics Rosalainess Shandie Life Unique Graphic x
Celebryci
19 blogów
Dodatki
41 blogów
Fanfiction
19 blogów
Fantasy
5 blogów
Fantasy
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Bajkowe Szablony Graphic Harmony Larwiasta Tapeciarnia Rinne Tworzy Wioska Szablonów x
Minimalistyczne
26 blogów
Tutoriale
11 blogów
Inne
26 blogów
» Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Możesz zdobyć dodatkowe punkty będąc aktywnym na Katalogu Graficznym. Poniżej znajduje się lista punktowanych rzeczy.

- zajęcie 1 miejsca w konkursie - 10pkt
- zajęcie 2 miejsca w konkursie - 8pkt.
- zajęcie 3 miejsca w konkursie - 6pkt.
- udział w artykule Taka sytuacja - 5pkt.
- udział w nie-wywiadzie 5pkt.
- udział w Tak zaczynała 5pkt.
- udział w konkursie - 4pkt.
- wygrana w puzzlach 4pkt.
- użyczenie swojej pracy w puzzlach - 3pkt.
- wyróżnienie w przeglądzie - 2pkt.
- przegląd bloga - 2pkt.
- komentarz - 1pkt.
x
» Zasady
Zasady
Każdy blog należący do Katalogu przynależy do rankingu. Ranking aktualizowany jest na bieżąco. Zabrania się wstawiania linku do sondy na blogi, portale społecznościowe itd., można jednak dodawać informacje o rankingu z dołączonym linkiem do KG. Karą za oszustwo jest wykluczenie z rangingu. Jeden głos w sondzie równa się jednemu punktowi. Punktowany zostaje tylko jeden sensowny komentarz na jeden post, blog może otrzymać maksymalnie jeden punkt na post. Jesteśmy zmuszeni do zastosowania tej metody, by wyrównać szanse między blogami grupowymi a prywatnymi. Osoby ubiegające się o punkty dodatkowe mają obowiązek informowania z jakiego są bloga, osoby będące na wielu blogach muszą wybrać, na którego z nich przeznaczone zostaną dane punkty. Zasady mogą ulec zmianie.
x
Najpopularniejsze blogi
Ranking pokazuje sześć blogów, które zdobyły największą ilość punktów. Najwięcej punktów można zdobyć za pomocą sondy, jednak przyznawane są również pkt. dodatkowe, za poszczegółne osiągnięcia.
GŁOSUJ!
1
71pkt
2
48pkt
zobacz wszystkie »