6 sie 2014

Dlaczego grafik jest ważny?

(c) Caudire

     Dzisiaj będzie poważnie, bo i temat (dotyczący w głównej mierze blogów grupowych) jest zaskakująco profesjonalny. Informacje, które zamierzam Wam przekazać nie są wzięte z powietrza, były jednym z zagadnień, omawianych na warsztacie dotyczącym social media, który organizowano jakiś czas temu w Gdańsku w ramach szkoleń z PR-u. A mowa będzie o grafikach, ale tych terminowych.


     Jak ukazują badania, ci najbardziej profesjonalni blogerzy (IMO: ci, którzy utrzymują własną domenę) w dużej mierze przygotowują się do napisania każdego postu. Ja również to robię. Nawet dam sobie nogę odciąć, że i Wy w pierwszej kolejności planujecie, a dopiero później publikujecie. To się bardzo chwali i ceni. Jednak, jak jest w badaniu przyznane, jedynie co drugi autor wpisu powstrzymuje się od natychmiastowej publikacji, a jeszcze mniej trzyma się harmonogramu wpisów. 

     O tyle, o ile nietrzymanie się terminarzu na własnym blogu nie jest w ogóle problematyczne, gdyż wiadomo – każdy odpowiada za siebie i za swoją stronę – to na blogach grupowych harmonogram nabiera zupełnie innego charakteru. Jeśli coś zawalicie, to na marne nie idzie tylko Wasza praca, ale i reszty współautorów. Dlatego zawsze warto wiedzieć coś więcej na temat mechanizmów rządzących publikacjami.

     Przy okazji wpisu o drugim poście napomknęłam o Czasie Optymalnego Terminu. Są to niejakie widełki na kalendarzu, kiedy potencjalny, randomowy czytelnik prawdopodobnie wróci na naszego bloga, w nadziei ujrzenia aktualizacji. Jeśli trafi na nowy post – punkt dla Ciebie – jeśli nie, to prawdopodobieństwo tego, że wróci robi się coraz bardziej nikłe. Zwykle te widełki na platformach bloggingowych wahają się od dwóch do czterech dni, w zależności od tematyki bloga i tego, jak jest prowadzony. 

     Cztery dni to trochę mało na napisanie czegoś sensownego, zwłaszcza, kiedy podstawą notki są przygotowywane przez siebie dodatki graficzne, prawda? Na całe szczęście Czas Optymalnego Terminu nie jest jedynym dostępnym narzędziem przy zwabianiu nowych czytelników. Drugim jest regularność. Jeśli przykładowo nauczycie odwiedzających, że posty u Was pojawiają się właściwie tylko we wtorki wieczorem, to po pewnym czasie zauważycie, iż najwyższa frekwencja odwiedzin jest w dniu publikacji lub dzień później. 

     Dobrze, tylko jak ta teoria ma się w praktyce na blogach grupowych, gdzie, podobnie jak na Katalogu Graficznym, nowości pojawiają się niemal codziennie? W momencie, kiedy jest możliwość, aby posty publikować codziennie, czy nawet kilka razy dziennie, ważnym jest, żeby publikować tak, aby najważniejsze lub najciekawsze notatki były „na wierzchu” (ale najłatwiej to pisać tylko i wyłącznie ciekawe posty). Randomowy czytelnik tak naprawdę mało kiedy przewija stronę, wchodząc pierwszy raz na bloga, dlatego co z tego, że jest napisana ciekawa instrukcja, kiedy na stronie głównej widnieje jakaś… No nie wiem… Przykładowo, lipna notka organizacyjna adresowana głównie do współautorów…

     Mało tego! Nawet, jeśli, na całe szczęście, mamy na tyle zasobów ludzkich, czasu, pomysłów i w ogóle, by publikować ze średnią częstotliwością wynoszącą piętnaście minut, nie warto tego robić. Na blogach grupowych często zapomina się, że czytelnik jest jeden i nie ma wystarczająco dużo czasu, by nadążać za wszystkimi aktualnościami. Może nawet dojść do sytuacji, kiedy czytelnik zniechęci się do naszego bloga, ponieważ zbyt częsta aktualizacji sprawi, że nie będzie w temacie, który jest aktualnie przez nas omawiany. 

     Jakieś konkluzje? Ja mam kilka. Jeśli jesteście już współautorami blogów grupowych, to na Boga! Traktujcie swój dzień publikacji jak święto i nie pozwalajcie sobie zajmować cudze! Jeśli rozważacie przyłączenie do załogi, to zastanówcie się poważnie nad swoim dniem publikacji. I też się pilnujcie w tej kwestii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

^
Rinne Tworzy
Strona główna
Dodaj bloga
Regulamin
1. Katalog Graficzny jest miejscem gromadzącym linki do blogów związanych z grafiką.
2. Przed zgłoszeniem do katalogu należy umieścić link lub button Katalogu na stronie głównej swojego bloga. Jeśli umiejscowienie na stronie głównej zaburza estetykę szablonu, dopuszczalne jest umieszczenie go w wybranej zakładce.
3. Wszystkim blogom zapisanym do Katalogu przysługuje prawo do dodawania ogłoszeń dotyczących imprez graficznych, specjalnych notek itp. Pełną treść ogłoszenia należy umieścić w komentarzu pod najnowszym postem.
4. Do obowiązków administratora zgłoszonego bloga należy informowanie załogi Katalogu o istotnych zmianach, które zachodzą na blogu (np. zamknięcie naboru, usunięcie, zmiana kategorii). Informację taką należy umieścić pod najnowszym postem.
5. Blogi nieaktywne dłużej niż 6 miesięcy zostają usunięte ze spisu.
6. Katalog Graficzny zastrzega, że w razie potrzeby będzie wprowadzał ograniczenia dla użytkowników niekulturalnych lub łamiących regulamin (przez użytkownika rozumie się właściciela/współwłaściciela bloga figurującego w spisie).
akceptuje x
Nabór
Nabór
Potrzebujemy osób, które wykażą się kreatywnością oraz mają w zapasie trochę wolnego czasu. Chętnie przyjmiemy kogoś, kto zaproponuję jakiś ciekawy pomysł na urozmaicenie Katalogu. Wysyłając zgłoszenie do naboru musisz zawrzeć poniższe informacje:

1. Nick jakim posługujesz się w blogosferze.
2. Pomysły, bądź też plany związane z tym co chciałbyś/chciałabyś robić na Katalogu. Możesz zaproponować własny projekt lub wybrać któryś z wolnych, znajdujących się w zakładce Projekty.
3. Przykładowy tekst, jaki zamieściłbyś/zamieściłabyś na KG.
4. Wiek (nie będzie mieć on wpływu na przyjęcie na staż).
5. Jeśli posiadasz blog, podaj również jego adres, abyśmy mogły zobaczyć kto chce dokładnie do nas dołączyć.

Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem pisz na ten adres email: kassfelis@gmail.com
x
Ogłoszenia
Chcąc dodać ogłoszenie należy napisać jego treść (bez obrazków) pod najnowszym postem.
Graficzna Przystań ogłasza nabór na swoim blogu! >>
Szabloniarnia w Łatki otwiera nabór! Tak naprawdę wymagamy tylko chęci do pracy i entuzjazmu, a we wszystkim innym chętnie pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do zakładki "rekrutacja". >>
All of me organizuje nabór! Szukamy nowych duszyczek. Zapraszamy tych, którzy w świecie grafiki są nowi, jak i tych, którzy już w tej grafikosferze siedzą jakiś czas. Więcej informacji w zakładce nabór. >>
7 tygodni. 28 notek. 7 tematów. 4 dziewczyny. 1 blog. Start: 20.05.2016r Miejsce: Szablono-Sfera Zapraszamy! >>
Serdecznie zapraszam na imprezę graficzną, z okazji drugich urodzin bloga, która odbędzie się 08 sierpnia o godzinie 18:00. Postaram się aby w tej notce znalazło się bogactwo prac oraz dodatków. Oczywiście dla osób, które wstawią button, będzie czekał miły upominek. :D >>
Spis blogów

Poniżej znajduje się lista blogów, które są uporządkowane alfabetycznie w kategoriach. Po kliknięciu na kategorię pojawi się lista blogów.
Anime/Manga
5 blogów
Anime/Manga
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Fantazja Graphics Idk-p Lunedolly Panda Graphics Rinne Tworzy x
Azjaci
8 blogów
Azjaci
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
AB City Graficzna Przystań Lunedolly nattliv Panda Graphics Rosalainess Shandie Life Unique Graphic x
Celebryci
19 blogów
Dodatki
41 blogów
Fanfiction
19 blogów
Fantasy
5 blogów
Fantasy
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Bajkowe Szablony Graphic Harmony Larwiasta Tapeciarnia Rinne Tworzy Wioska Szablonów x
Minimalistyczne
26 blogów
Tutoriale
11 blogów
Inne
26 blogów
» Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Możesz zdobyć dodatkowe punkty będąc aktywnym na Katalogu Graficznym. Poniżej znajduje się lista punktowanych rzeczy.

- zajęcie 1 miejsca w konkursie - 10pkt
- zajęcie 2 miejsca w konkursie - 8pkt.
- zajęcie 3 miejsca w konkursie - 6pkt.
- udział w artykule Taka sytuacja - 5pkt.
- udział w nie-wywiadzie 5pkt.
- udział w Tak zaczynała 5pkt.
- udział w konkursie - 4pkt.
- wygrana w puzzlach 4pkt.
- użyczenie swojej pracy w puzzlach - 3pkt.
- wyróżnienie w przeglądzie - 2pkt.
- przegląd bloga - 2pkt.
- komentarz - 1pkt.
x
» Zasady
Zasady
Każdy blog należący do Katalogu przynależy do rankingu. Ranking aktualizowany jest na bieżąco. Zabrania się wstawiania linku do sondy na blogi, portale społecznościowe itd., można jednak dodawać informacje o rankingu z dołączonym linkiem do KG. Karą za oszustwo jest wykluczenie z rangingu. Jeden głos w sondzie równa się jednemu punktowi. Punktowany zostaje tylko jeden sensowny komentarz na jeden post, blog może otrzymać maksymalnie jeden punkt na post. Jesteśmy zmuszeni do zastosowania tej metody, by wyrównać szanse między blogami grupowymi a prywatnymi. Osoby ubiegające się o punkty dodatkowe mają obowiązek informowania z jakiego są bloga, osoby będące na wielu blogach muszą wybrać, na którego z nich przeznaczone zostaną dane punkty. Zasady mogą ulec zmianie.
x
Najpopularniejsze blogi
Ranking pokazuje sześć blogów, które zdobyły największą ilość punktów. Najwięcej punktów można zdobyć za pomocą sondy, jednak przyznawane są również pkt. dodatkowe, za poszczegółne osiągnięcia.
GŁOSUJ!
1
71pkt
2
48pkt
zobacz wszystkie »