19 sie 2014

Fenomeny graficzne - tutoriale


Postanowiłam, że zacznę pisać artykuły z serii "Fenomeny graficzne". Mam nadzieje, że uda mi się publikować je tak co 2 tygodnie oraz, że przypadną one wam do gustu, a także uznacie je za pomocne.
Na pierwszy rzut idą tutoriale. Według cioci Wikipedii, tutorial, wywodzący się z języka angielskiego, oznacza korepetycję bądź też samouczka. Są to między innymi artykuły z serii "krok po kroku" bądź też publikacje, które umożliwiają łatwą naukę obsługi programów, programowania czy też, tak jak w naszym wypadku, tworzenia grafiki. Autorami takich samouczków nie są profesjonaliści, a użytkownicy programów, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą.
Biorąc pod uwagę to co zostało wyżej napisane, należałoby się zastanowić nad kilkoma pytaniami. Czym tak właściwie są tutoriale? Do czego służą? Jak je można wykorzystać? Jakie mamy ich rodzaje? Czym się one charakteryzują? A także, czy istnieją tutaj prawa autorskie?
Pytań jest wiele, a odpowiedzi? Czasami jeszcze więcej.

Rozróżniamy kilka rodzajów tutoriali. Podstawową formą był zawsze tutorial pisany z elementami graficznymi. Takich tutoriali właśnie powstało najwięcej, ponieważ jeszcze za czasów onetowskich, graficy starali się je umieszczać na łamach swoich blogów. Jak wygląda taki tutorial? Przykładem będzie tutaj instrukcja wykonana przez Misao na potrzebny natt-liv.

(c) Misao
Co tutaj widzimy? Instrukcję na sygnaturę, która została opisana krok po kroku przez autorkę. Dodatkowo, autorka udostępniła materiały, z których sama korzystała tworząc właśnie tą prace. Ponadto, na końcu instrukcji jest pewnego rodzaju notka, która informuję, że ten tutorial ma za zadanie nauczyć nas kilku nowych technik, nie wolno nam natomiast wykonać identycznej pracy z wykorzystaniem tych samych materiałów i podpisać je jako swoją.
No właśnie, i tu wkracza nam pytanie o prawa autorskie. Gdzie dokładnie leży granica i czy łatwo ją przekroczyć? Co prawda można by temu poświęcić oddzielny artykuł, ale postaram się to tutaj krótko opisać. Prawa autorskie łamiemy choćby wtedy, gdy użyjemy jakiegoś zdjęcia nie dodając tak zwanego Creditu, czyli informacji o tym skąd wzięliśmy dany stock i kto jest jego autorem. Czasem Creditem może by po prostu link do danej strony, bądź danego profilu umieszczony w odpowiednim miejscu (np. zakładka w menu). Inaczej jest jednak, gdy korzystamy z tutoriali. Dlaczego? Ponieważ autor, który nam udostępnia taką instrukcje też zasługuję na credit. Jakby nie było, inny grafik pokazuje nam w jaki sposób wykonać daną pracę. Jednak, aby uniknąć konfliktu, należałoby wykorzystać własne zasoby (tekstury, zdjęcia, itp.), a powielić jedynie etapy wykonywania pracy. Wtedy nie wykonujemy identycznej "kopi", a prace jedynie wzorowaną na instrukcji.

Kolejnym przykładem tutoriala może być plik PSD, który autorzy prac udostępniają, aby pokazać innym (tym razem na warstwach) jak daną prace wykonać. Tutaj akurat postanowiłam oprzeć się na pracy Caudire z maudlaisy.


Jak to wszystko wygląda tutaj? Tym razem autor udostępnia nam plik PSD, przez co mamy dokładniejszy wgląd w etapy pracy nad, tutaj akurat, nagłówkiem. Widzimy jak wyglądają poszczególne warstwy, jak zostały ustawione. Jakiej koloryzacji użyto. Jest to nieco bardziej namacalny rodzaj tutoriala. Jednak podobnie jak poprzednio, używając takiej "instrukcji" musimy zachować pewną ostrożność. Przecież autor nie udostępnił nam pliku po to, żebyśmy zmienili tylko koloryzację, napis i podpis, a następnie umieścili jako swoją własną. O nie! Czegoś takiego NIE WOLNO wręcz nam zrobić. Musimy użyć swoich zasobów wszelakich dodatków i jedynie wzorować się, pamiętając przy publikacji o credicie.

Powoli przechodzimy do nowszej formy tutoriali czyli speedartów. Czym one są? Są to nagrania video, zrzuty z ekranu, które ukazują w przyspieszonym tempie przebieg pracy nad np. sygnaturą. Przykładem tutaj będzie mój własny speedart wykonany na bloga one-rehash.

(c)kass

Co tym razem widzimy? Widzimy wszystkie etapy wykonywanej pracy. Razem ze sposobem np. wycinania postaci czy też ustawienia topazu. Możemy zobaczyć jak inny grafik tworzy swoje prace, przez co łatwiej nam przyswoić niektóre techniki. Jest to o tyle fajny tutorial, że niektórzy z nas są wzrokowcami, a więc bardziej działa to na ich wyobraźnie i całkowitą koncepcję. Jest też tak, że o ile pisanych tutoriali czasami nie zrozumiemy, to tutaj raczej to nie nastąpi. Szczególnie gdy ma się taką samą wersję programu. Co z prawami autorskimi w takim przypadku? Podobnie jak poprzednio, powinniśmy korzystać ze swoich materiałów. Nie szukajmy na siłę tych samych. Jest to po prostu ukazanie pewnego rodzaju techniki.

Ostatni znany mi, na ten moment, rodzaj tutoriali to tutoriale video. Czym się one różnią od speedartów? Przede wszystkim tym, że są one, przynajmniej przez większą część nagrania, w autentycznym tempie. Zawierają one również opisy, bądź też nagrany głos autora, który tłumaczy nam przebieg całego zabiegu. Tutaj pozwoliłam sobie przytoczyć tutorial od Lizz Kaviste z imagined-paradise.

(c)Lizz Kaviste

Tym razem widzimy etap krok po kroku w czasie autentycznym, wzbogacony dodatkowo o opis, jak powyżej, lub nagranie głosowe. Ten tutorial jest znacznie dłuższy od speedartów, jednak ma to też swoje plusy. Jest to idealny rodzaj instrukcji dla początkujących grafików, którzy chcą się nauczyć czegoś nowego w miarę przystępny sposób. I podobnie jak poprzednio, nie należy szukać na siłę identycznych materiałów, zawsze lepiej się jedynie wzorować wizualnie, a stworzyć coś całkiem nowego i swojego. Jednak, korzystając z tutoriali video czy też speedartów, wciąż należy pamiętać o creditach. Przecież mimo wszystko, autor takiej instrukcji poświęcił swój czas, aby podzielić się z nami swoją wiedzą. Credit powinien być jednym z rodzajów podziękowań, szczególnie, gdy z niego skorzystamy.

Mam nadzieje, że ten artykuł pomógł Wam zrozumieć nieco istotę i znaczenie wszelakich tutoriali, a także jak należy z nich korzystać. Jednak to nie wszystkie rodzaje instrukcji. Skupiłam się dzisiaj wyłącznie na tych związanych typowo z grafiką, a przecież są też instrukcje związane np. z kodowaniem CSS, HTML, jQuery.

Napiszcie też, co chcielibyście zobaczyć w kolejnym artykule. Postaram się wziąć wasze sugestię pod uwagę, o ile będę mieć o tym większe pojęcie i nie będę musiała się wspomagać wiedzą innych. ;)

2 komentarze:

 1. Fajnie by było poczytać o tych prawach autorskich... :)
  Fajny artykuł. Tylko naprawdę sporo literówek. @.@

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że arytuł Ci przypadł do gustu. Przejrzałam go teraz w całości na tel i poprawiłam, mam nadzieje, wszystkie literówki jakie zauważyłam. ;)

   Usuń

^
Rinne Tworzy
Strona główna
Dodaj bloga
Regulamin
1. Katalog Graficzny jest miejscem gromadzącym linki do blogów związanych z grafiką.
2. Przed zgłoszeniem do katalogu należy umieścić link lub button Katalogu na stronie głównej swojego bloga. Jeśli umiejscowienie na stronie głównej zaburza estetykę szablonu, dopuszczalne jest umieszczenie go w wybranej zakładce.
3. Wszystkim blogom zapisanym do Katalogu przysługuje prawo do dodawania ogłoszeń dotyczących imprez graficznych, specjalnych notek itp. Pełną treść ogłoszenia należy umieścić w komentarzu pod najnowszym postem.
4. Do obowiązków administratora zgłoszonego bloga należy informowanie załogi Katalogu o istotnych zmianach, które zachodzą na blogu (np. zamknięcie naboru, usunięcie, zmiana kategorii). Informację taką należy umieścić pod najnowszym postem.
5. Blogi nieaktywne dłużej niż 6 miesięcy zostają usunięte ze spisu.
6. Katalog Graficzny zastrzega, że w razie potrzeby będzie wprowadzał ograniczenia dla użytkowników niekulturalnych lub łamiących regulamin (przez użytkownika rozumie się właściciela/współwłaściciela bloga figurującego w spisie).
akceptuje x
Nabór
Nabór
Potrzebujemy osób, które wykażą się kreatywnością oraz mają w zapasie trochę wolnego czasu. Chętnie przyjmiemy kogoś, kto zaproponuję jakiś ciekawy pomysł na urozmaicenie Katalogu. Wysyłając zgłoszenie do naboru musisz zawrzeć poniższe informacje:

1. Nick jakim posługujesz się w blogosferze.
2. Pomysły, bądź też plany związane z tym co chciałbyś/chciałabyś robić na Katalogu. Możesz zaproponować własny projekt lub wybrać któryś z wolnych, znajdujących się w zakładce Projekty.
3. Przykładowy tekst, jaki zamieściłbyś/zamieściłabyś na KG.
4. Wiek (nie będzie mieć on wpływu na przyjęcie na staż).
5. Jeśli posiadasz blog, podaj również jego adres, abyśmy mogły zobaczyć kto chce dokładnie do nas dołączyć.

Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem pisz na ten adres email: kassfelis@gmail.com
x
Ogłoszenia
Chcąc dodać ogłoszenie należy napisać jego treść (bez obrazków) pod najnowszym postem.
Graficzna Przystań ogłasza nabór na swoim blogu! >>
Szabloniarnia w Łatki otwiera nabór! Tak naprawdę wymagamy tylko chęci do pracy i entuzjazmu, a we wszystkim innym chętnie pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do zakładki "rekrutacja". >>
All of me organizuje nabór! Szukamy nowych duszyczek. Zapraszamy tych, którzy w świecie grafiki są nowi, jak i tych, którzy już w tej grafikosferze siedzą jakiś czas. Więcej informacji w zakładce nabór. >>
7 tygodni. 28 notek. 7 tematów. 4 dziewczyny. 1 blog. Start: 20.05.2016r Miejsce: Szablono-Sfera Zapraszamy! >>
Serdecznie zapraszam na imprezę graficzną, z okazji drugich urodzin bloga, która odbędzie się 08 sierpnia o godzinie 18:00. Postaram się aby w tej notce znalazło się bogactwo prac oraz dodatków. Oczywiście dla osób, które wstawią button, będzie czekał miły upominek. :D >>
Spis blogów

Poniżej znajduje się lista blogów, które są uporządkowane alfabetycznie w kategoriach. Po kliknięciu na kategorię pojawi się lista blogów.
Anime/Manga
5 blogów
Anime/Manga
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Fantazja Graphics Idk-p Lunedolly Panda Graphics Rinne Tworzy x
Azjaci
8 blogów
Azjaci
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
AB City Graficzna Przystań Lunedolly nattliv Panda Graphics Rosalainess Shandie Life Unique Graphic x
Celebryci
19 blogów
Dodatki
41 blogów
Fanfiction
19 blogów
Fantasy
5 blogów
Fantasy
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Bajkowe Szablony Graphic Harmony Larwiasta Tapeciarnia Rinne Tworzy Wioska Szablonów x
Minimalistyczne
26 blogów
Tutoriale
11 blogów
Inne
26 blogów
» Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Możesz zdobyć dodatkowe punkty będąc aktywnym na Katalogu Graficznym. Poniżej znajduje się lista punktowanych rzeczy.

- zajęcie 1 miejsca w konkursie - 10pkt
- zajęcie 2 miejsca w konkursie - 8pkt.
- zajęcie 3 miejsca w konkursie - 6pkt.
- udział w artykule Taka sytuacja - 5pkt.
- udział w nie-wywiadzie 5pkt.
- udział w Tak zaczynała 5pkt.
- udział w konkursie - 4pkt.
- wygrana w puzzlach 4pkt.
- użyczenie swojej pracy w puzzlach - 3pkt.
- wyróżnienie w przeglądzie - 2pkt.
- przegląd bloga - 2pkt.
- komentarz - 1pkt.
x
» Zasady
Zasady
Każdy blog należący do Katalogu przynależy do rankingu. Ranking aktualizowany jest na bieżąco. Zabrania się wstawiania linku do sondy na blogi, portale społecznościowe itd., można jednak dodawać informacje o rankingu z dołączonym linkiem do KG. Karą za oszustwo jest wykluczenie z rangingu. Jeden głos w sondzie równa się jednemu punktowi. Punktowany zostaje tylko jeden sensowny komentarz na jeden post, blog może otrzymać maksymalnie jeden punkt na post. Jesteśmy zmuszeni do zastosowania tej metody, by wyrównać szanse między blogami grupowymi a prywatnymi. Osoby ubiegające się o punkty dodatkowe mają obowiązek informowania z jakiego są bloga, osoby będące na wielu blogach muszą wybrać, na którego z nich przeznaczone zostaną dane punkty. Zasady mogą ulec zmianie.
x
Najpopularniejsze blogi
Ranking pokazuje sześć blogów, które zdobyły największą ilość punktów. Najwięcej punktów można zdobyć za pomocą sondy, jednak przyznawane są również pkt. dodatkowe, za poszczegółne osiągnięcia.
GŁOSUJ!
1
71pkt
2
48pkt
zobacz wszystkie »