3 sie 2014

O ignorancji słów kilka

(c)one-rehash

Szablon przystosowany do rozdzielczości 1366x768.
Znacie ten tekst? To właśnie o nim dzisiaj będzie artykuł. Zaczniemy małą dygresją.
Po co właściwie ustawiamy szablon na blogu? Te podstawowe, udostępnione przez bloggera, nie uniemożliwiają nam przecież działalności bloga, prawda? Ktoś powie: chcemy, by nasz blog wyglądał ładnie i oryginalnie. Tok myślenia dobry, będziemy się go trzymać. Ustaliliśmy więc, że zmieniamy szablon po to, by nasz blog wyglądał ładnie, ale… zastanówmy się teraz nad cytatem, który widzicie powyżej. „Szablon przystosowany do rozdzielczości 1366x768”. Okej, jasno i wyraźnie zostało nam zasugerowane, że w takiej rozdzielczości szablon będzie wyglądał ładnie. Ale, ale… rozdzielczość nie jest czymś, czym możemy dowolnie sterować, kiedy nam się tylko podoba. Nasuwa się więc wniosek: masz ekran, który nie obsługuje rozdzielczości 1366x768? Masz pecha. Kup sobie nowy albo oglądaj brzydki szablon. Domyślacie się, do czego zmierzam?

A no do tego, że sugerowanie odwiedzającemu, że mamy go gdzieś, jest prostą drogą do tego, żeby postanowił więcej nas nie odwiedzać. O tym, jak ważne jest pierwsze wrażenie, rozpisywać się nie będę – to temat na całkiem pokaźny artykuł, odbiegający jednak merytorycznie od mojego. Wróćmy do samej informacji, którą otrzymuje czytelnik. Co prawda, to miło z Waszej strony, że ostrzegacie mnie, potencjalnego czytelnika, że jeśli nie posiadam ekranu obsługującego konkretną rozdzielczość, szablon może nie wyglądać tak, jak powinien, ale z drugiej strony… skoro Wy nie macie ochoty zadbać o to, żeby Wasz blog był przyjazny dla każdego odwiedzającego, to dlaczego mam zostać z wami na dłużej? To raz.

Dwa, że – z czego wynika specyfika blogów graficznych – tym, co jest wizytówką naszego bloga, jest właśnie nasz szablon główny. Nie oszukujmy się – jeśli ktoś wchodzi na bloga graficznego, to nie po to, żeby poczytać o tym, że obejrzałaś ostatnio świetny film i koniecznie musiałaś wstawić na początku postu powiązaną z nią sygnaturkę. Okej, chętnie może nawet poczyta o tym Twój stały czytelnik – ale uwaga, na stałego czytelnika trzeba sobie zasłużyć. Przeciętny odwiedzający, wchodząc na Twojego bloga, szuka albo grafiki, albo poradników. Zastanów się - po co miałby czytać porady kogoś, kto sam nie potrafił odpowiednio dostosować swojego szablonu? Fakt, że ten, który widzi przed sobą, nie wygląda zbyt dobrze, też raczej nie skłoni go do przeglądania galerii i sprawdzania, która skórka akurat podpasuje pod jego rozdzielczość. Pójdzie gdzie indziej – a jak widać choćby po ilości linków na Katalogu, wybór ma spory.

Po trzecie i tym razem ostatnie, sławetne „szablon przystosowany do rozdzielczości 1366x768”, też niekiedy mija się z prawdą. Pewnie będzie to dla niektórych spore zaskoczenie, ale nie każdy korzysta z paska zadań umiejscowionego przy dolnej krawędzi ekranu. Szczególnie w przypadku rozdzielczości ekranów o proporcjach 16:9 i do niej zbliżonych – czyli na przykład naszego 1366x768 – które są dość szerokie, a stosunkowo niskie. Przeniesienie paska do którejś z krawędzi bocznych, obcina nam automatycznie szerokość przeglądarki o około 60 pikseli, czyli przy rozdzielczości ekranu 1366x768, w której szablon, zgodnie z obietnicą powinien wyglądać dobrze – wcale nie wygląda, bo brakuje mu tych kilkudziesięciu pikseli. Chcieliśmy dobrze? I tak wprowadziliśmy odwiedzającego w błąd.

A po co właściwie ten wywód? Można by się przecież wybronić, że 1366x768 to najpopularniejsza obecnie rozdzielczość ekranów w Polsce. Można, lecz jest małe ale. „Najpopularniejsza” wcale nie oznacza, że korzysta z niej każdy. Wyniki badania przeprowadzonego przez gemiusTraffic, podczas którego stworzono ranking najpopularniejszych rozdzielczości ekranów oparty o liczbę odsłon stron, wygenerowanych przez internautów łączących się z polskimi witrynami z obszaru Polski, rozdzielczości 1366x768 przypadło w udziale 28,11%. A więc nasza większość, to nawet nie jedna trzecia użytkowników! Same rozdzielczości o szerokości 1280px generują w sumie 21,33% odsłon - co daje nam co piątego potencjalnego czytelnika. To co? Może jednak warto też o nich pomyśleć?

Powyższe dane odpowiadają za okres od 30.06 do 06.07.2014 r. Źródło: tutaj.

Artykuł nadesłany przez: Dunst

5 komentarzy:

 1. Okej. Ja wszystko rozumiem i wql. Ale jak osoba, która dostosowuje szablon ma taką, a nie inną rozdzielczość to chyba specjalnie nie będzie sobie kupowała innego sprzętu z inną rodzielczością tylko po to żeby robić zamówienia dla osób, które takową posiadają. Wśród robiących szablony są osoby z różną rozdzielczością ekranów - wystarczy poszukać.
  Nie mówiąc już o tym, że nie zawsze to rozdzielczość jest problemem. Każda przeglądarka też może ukazywać szablon w inny sposób. Więc co, przeglądarkę też mamy dostosować do każdego zamawiającego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A po co ma kupować inny sprzęt? Wystarczy albo trochę wyobraźni, albo sprawdzenie jak wygląda szablon za pomocą chociażby takiej strony jak testsize.com. Co się ma większych rozdzielczości - zawartość bloggera jest domyślnie środkowana, to też wystarczy pamiętać o tym, żeby elementy stałe pozycjonować "od środka", a nie od bocznych krawędzi.

   Co do przeglądarek - a przynajmniej tych najpopularniejszych w Polsce - wystarczy sprawdzić na firefoxie i chromie, jeśli tam szablon wyświetla się poprawie, powinien wszędzie. Chrome, Safari i Opera wyświetlają strony identycznie (albo niemal identycznie), bo pracują na jednym silniku.

   Usuń
  2. Aż się tym linkiem pobawiłam! Świetne, dzięki. ^^
   btw - Wasz szablon główny przycina w tej najpopularniejszej w Polsce rozdzielczości... xD

   Usuń
 2. Nie każdy na początku ma tak obcykane kody żeby sobie z tym radzić. To przychodzi z czasem. Ja na początku też nie umiałam dostosowywać szablonów do wszystkich rozdzielczości ale z czasem się nauczyłam. Nowi szabloniarze zawsze będą mieli z tym problem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No pewnie - tak jest ze wszystkim. (: Ale im wcześniej sobie ten problem uświadomią, tym szybciej sobie z nim poradzą.

   Usuń

^
Rinne Tworzy
Strona główna
Dodaj bloga
Regulamin
1. Katalog Graficzny jest miejscem gromadzącym linki do blogów związanych z grafiką.
2. Przed zgłoszeniem do katalogu należy umieścić link lub button Katalogu na stronie głównej swojego bloga. Jeśli umiejscowienie na stronie głównej zaburza estetykę szablonu, dopuszczalne jest umieszczenie go w wybranej zakładce.
3. Wszystkim blogom zapisanym do Katalogu przysługuje prawo do dodawania ogłoszeń dotyczących imprez graficznych, specjalnych notek itp. Pełną treść ogłoszenia należy umieścić w komentarzu pod najnowszym postem.
4. Do obowiązków administratora zgłoszonego bloga należy informowanie załogi Katalogu o istotnych zmianach, które zachodzą na blogu (np. zamknięcie naboru, usunięcie, zmiana kategorii). Informację taką należy umieścić pod najnowszym postem.
5. Blogi nieaktywne dłużej niż 6 miesięcy zostają usunięte ze spisu.
6. Katalog Graficzny zastrzega, że w razie potrzeby będzie wprowadzał ograniczenia dla użytkowników niekulturalnych lub łamiących regulamin (przez użytkownika rozumie się właściciela/współwłaściciela bloga figurującego w spisie).
akceptuje x
Nabór
Nabór
Potrzebujemy osób, które wykażą się kreatywnością oraz mają w zapasie trochę wolnego czasu. Chętnie przyjmiemy kogoś, kto zaproponuję jakiś ciekawy pomysł na urozmaicenie Katalogu. Wysyłając zgłoszenie do naboru musisz zawrzeć poniższe informacje:

1. Nick jakim posługujesz się w blogosferze.
2. Pomysły, bądź też plany związane z tym co chciałbyś/chciałabyś robić na Katalogu. Możesz zaproponować własny projekt lub wybrać któryś z wolnych, znajdujących się w zakładce Projekty.
3. Przykładowy tekst, jaki zamieściłbyś/zamieściłabyś na KG.
4. Wiek (nie będzie mieć on wpływu na przyjęcie na staż).
5. Jeśli posiadasz blog, podaj również jego adres, abyśmy mogły zobaczyć kto chce dokładnie do nas dołączyć.

Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem pisz na ten adres email: kassfelis@gmail.com
x
Ogłoszenia
Chcąc dodać ogłoszenie należy napisać jego treść (bez obrazków) pod najnowszym postem.
Graficzna Przystań ogłasza nabór na swoim blogu! >>
Szabloniarnia w Łatki otwiera nabór! Tak naprawdę wymagamy tylko chęci do pracy i entuzjazmu, a we wszystkim innym chętnie pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do zakładki "rekrutacja". >>
All of me organizuje nabór! Szukamy nowych duszyczek. Zapraszamy tych, którzy w świecie grafiki są nowi, jak i tych, którzy już w tej grafikosferze siedzą jakiś czas. Więcej informacji w zakładce nabór. >>
7 tygodni. 28 notek. 7 tematów. 4 dziewczyny. 1 blog. Start: 20.05.2016r Miejsce: Szablono-Sfera Zapraszamy! >>
Serdecznie zapraszam na imprezę graficzną, z okazji drugich urodzin bloga, która odbędzie się 08 sierpnia o godzinie 18:00. Postaram się aby w tej notce znalazło się bogactwo prac oraz dodatków. Oczywiście dla osób, które wstawią button, będzie czekał miły upominek. :D >>
Spis blogów

Poniżej znajduje się lista blogów, które są uporządkowane alfabetycznie w kategoriach. Po kliknięciu na kategorię pojawi się lista blogów.
Anime/Manga
5 blogów
Anime/Manga
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Fantazja Graphics Idk-p Lunedolly Panda Graphics Rinne Tworzy x
Azjaci
8 blogów
Azjaci
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
AB City Graficzna Przystań Lunedolly nattliv Panda Graphics Rosalainess Shandie Life Unique Graphic x
Celebryci
19 blogów
Dodatki
41 blogów
Fanfiction
19 blogów
Fantasy
5 blogów
Fantasy
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Bajkowe Szablony Graphic Harmony Larwiasta Tapeciarnia Rinne Tworzy Wioska Szablonów x
Minimalistyczne
26 blogów
Tutoriale
11 blogów
Inne
26 blogów
» Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Możesz zdobyć dodatkowe punkty będąc aktywnym na Katalogu Graficznym. Poniżej znajduje się lista punktowanych rzeczy.

- zajęcie 1 miejsca w konkursie - 10pkt
- zajęcie 2 miejsca w konkursie - 8pkt.
- zajęcie 3 miejsca w konkursie - 6pkt.
- udział w artykule Taka sytuacja - 5pkt.
- udział w nie-wywiadzie 5pkt.
- udział w Tak zaczynała 5pkt.
- udział w konkursie - 4pkt.
- wygrana w puzzlach 4pkt.
- użyczenie swojej pracy w puzzlach - 3pkt.
- wyróżnienie w przeglądzie - 2pkt.
- przegląd bloga - 2pkt.
- komentarz - 1pkt.
x
» Zasady
Zasady
Każdy blog należący do Katalogu przynależy do rankingu. Ranking aktualizowany jest na bieżąco. Zabrania się wstawiania linku do sondy na blogi, portale społecznościowe itd., można jednak dodawać informacje o rankingu z dołączonym linkiem do KG. Karą za oszustwo jest wykluczenie z rangingu. Jeden głos w sondzie równa się jednemu punktowi. Punktowany zostaje tylko jeden sensowny komentarz na jeden post, blog może otrzymać maksymalnie jeden punkt na post. Jesteśmy zmuszeni do zastosowania tej metody, by wyrównać szanse między blogami grupowymi a prywatnymi. Osoby ubiegające się o punkty dodatkowe mają obowiązek informowania z jakiego są bloga, osoby będące na wielu blogach muszą wybrać, na którego z nich przeznaczone zostaną dane punkty. Zasady mogą ulec zmianie.
x
Najpopularniejsze blogi
Ranking pokazuje sześć blogów, które zdobyły największą ilość punktów. Najwięcej punktów można zdobyć za pomocą sondy, jednak przyznawane są również pkt. dodatkowe, za poszczegółne osiągnięcia.
GŁOSUJ!
1
71pkt
2
48pkt
zobacz wszystkie »