13 sie 2014

"Oryginalność" - to już było!

(c) Insolatte

     Hej wszystkim! Ponieważ to bez wątpienia mój ostatni stażowy felieton, to wypadałoby go napisać w taki sposób, by w razie niedostania się do załogi pozostawić po sobie chociaż dobre wrażenie. Po przekornym trollingu i wyjątkowo poważnym artykule odnośnie terminów, czas na najprawdopodobniej najbardziej zdradliwy (i przy okazji drażliwy) temat w blogosferze. Pomówmy zatem o oryginalności. 


     Zgodnie z definicją krążącą po Internetach oryginalność to „takie rozwiązanie twórcze, które pozwala określać się jako samodzielne, swoiste, w jakimś stopniu niepowtarzalne, nie dające się sprowadzić do wzorców już znanych”. Co z tego wynika? Ano to, że oryginalność nie jest ani stałą, ani niezmienną wartością. To coś skrajnie subiektywnego i to, że pisząc: Wow! Jaka ta Y jest oryginalna, odwaliła kawał dobrej roboty z bąbelkowym menu! zgadzam się z poglądem dwudziestu innych osób to czysty przypadek.

     Żeby lepiej to zobrazować, zarzucę przykładem: „K jest nowy w blogosferze. Jego widza odnośnie przyjętych ulgowych kanonów jest mniej więcej na poziomie znajomości… No nie wiem… Budowy cząsteczki 2-trietylo-5dimetyloheptanu. Bez względu na to, czy taki związek istnieje. I teraz taki biedny, mały K wpada na pomysł tworzenia prostych nagłówków, których wysokość nie przekracza 150 pikseli." Czy jest oryginalny? 

     Jak najbardziej. Tak długo, jak K wymyśla coś sam, bez inspiracji cudzymi blogami, to jest oryginalny (choćby tylko we własnym mniemaniu). Warunkiem tej oryginalności jest przede wszystkim zwykła, ludzka uczciwość, której bloggerom na ogół brakuje. I tak na przemian, zwykle anonimy, nieco rzadziej bloggerzy próbują autorom udowodnić rzekomy plagiat, a autor rżnie głupa, udając, że nie wie o co chodzi. Koło się toczy niczym perpetum mobile.

     Ale tak szczerze, to czy na dobrą sprawę warto jest być oryginalnym? Było, nie było, po raz kolejny wymaga to od nas mnóstwo wysiłku, pomysłów, myślenia (sic!) i znajdywania nieprawdopodobnych rozwiązań, tylko po co? Po to, by za X czasu te rozwiązania pojawiły się na każdym przeglądanym blogu? Jeśli ktoś traktuje to, jako swego rodzaju hołd, to spoko. Gorzej, kiedy Wy byliście pierwsi i pomysł nijak nie zdobył odzewu (ba! Może nawet był krytykowany?), a wystarczy, że takie samo rozwiązanie pojawi się na jakimś popularnym blogu (już bez wnikania nawet, czy była inspiracja Waszą pracą, czy nie), a Wasza oryginalność zostanie nazwana kopiarstwem. To potrafi zaboleć. 

     No i czasami poszukiwanie oryginalności powoduje sięganie po bardzo radykalne środki, spójrzcie, co niektórzy potrafią zrobić ze zwykłą modą. Sama nie tak dawno chciałam być tak bardzo oryginalna, że proponowałam załodze katalogu konkurs na zrobienie nowego dodatku. Żadnego nagłówka, szablonu, ikon, sygnatur, avatarów, pikselków, buttonów, itd. Trzeba było znaleźć coś nowego. Szczęśliwie, w porę mnie powstrzymali. 

     Koniec końców. Myślę, że by zachować oryginalność, najważniejsze jest pamiętanie o tym, czego chce się od siebie i od swojego bloga. Wtedy z całą pewnością będzie się miało swoją namiastkę oryginalności. Ja na przykład chcę się dobrze bawić, od czasu do czasu dzieląc się swoimi obserwacjami i pomysłami (a bezkarne pouczanie Was jest mimowolne – serio!). A wy?

4 komentarze:

 1. ja podchodzę do tego na luzie, nie staram się robić tego co robią inni, choć i tak większość grafików używa tych samych metod robienia prac.
  Najważniejsze by robić to co się lubi bez względu na opinię innych. Tak jest najzdrowiej, bo po co sobie później szarpać nerwy bo ktoś cie skrytykowała?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo posądzi o kopiowanie, haha :D
   Ważne, żeby tworzyć to, co Nam się podoba :)

   Usuń
 2. Tak, często się tak zdarza, że ktoś coś wymyśli, co jest mało popularne - bo nowe, a potem pomysł ten ląduje na jakimś znanym blogu etc i jest mega oryginalny, okrzyknięty fenomenem. Znamy, przerabiamy.
  Najważniejsze jest, by podchodzić do tego na luzie, jak powiedziała Andromeda ( i widzisz, kolejna nasza wspólna cecha xD), w końcu po co ten pościg i pogoń?
  Mam nadzieję, że staż przejdziesz pomyślnie, bez Twoich felietonów i wszystkiego co tam jeszcze piszesz katalog nie będzie już tak ciepłym miejscem ;).

  Ps. Strasznie dużo błędów w tym felietonie, wiesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zauważyłam, bo nie czytałam felietonu po wrzuceniu. Ale dzięki za zwrócenie na to uwagi, już poprawiam =)

   Usuń

^
Rinne Tworzy
Strona główna
Dodaj bloga
Regulamin
1. Katalog Graficzny jest miejscem gromadzącym linki do blogów związanych z grafiką.
2. Przed zgłoszeniem do katalogu należy umieścić link lub button Katalogu na stronie głównej swojego bloga. Jeśli umiejscowienie na stronie głównej zaburza estetykę szablonu, dopuszczalne jest umieszczenie go w wybranej zakładce.
3. Wszystkim blogom zapisanym do Katalogu przysługuje prawo do dodawania ogłoszeń dotyczących imprez graficznych, specjalnych notek itp. Pełną treść ogłoszenia należy umieścić w komentarzu pod najnowszym postem.
4. Do obowiązków administratora zgłoszonego bloga należy informowanie załogi Katalogu o istotnych zmianach, które zachodzą na blogu (np. zamknięcie naboru, usunięcie, zmiana kategorii). Informację taką należy umieścić pod najnowszym postem.
5. Blogi nieaktywne dłużej niż 6 miesięcy zostają usunięte ze spisu.
6. Katalog Graficzny zastrzega, że w razie potrzeby będzie wprowadzał ograniczenia dla użytkowników niekulturalnych lub łamiących regulamin (przez użytkownika rozumie się właściciela/współwłaściciela bloga figurującego w spisie).
akceptuje x
Nabór
Nabór
Potrzebujemy osób, które wykażą się kreatywnością oraz mają w zapasie trochę wolnego czasu. Chętnie przyjmiemy kogoś, kto zaproponuję jakiś ciekawy pomysł na urozmaicenie Katalogu. Wysyłając zgłoszenie do naboru musisz zawrzeć poniższe informacje:

1. Nick jakim posługujesz się w blogosferze.
2. Pomysły, bądź też plany związane z tym co chciałbyś/chciałabyś robić na Katalogu. Możesz zaproponować własny projekt lub wybrać któryś z wolnych, znajdujących się w zakładce Projekty.
3. Przykładowy tekst, jaki zamieściłbyś/zamieściłabyś na KG.
4. Wiek (nie będzie mieć on wpływu na przyjęcie na staż).
5. Jeśli posiadasz blog, podaj również jego adres, abyśmy mogły zobaczyć kto chce dokładnie do nas dołączyć.

Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem pisz na ten adres email: kassfelis@gmail.com
x
Ogłoszenia
Chcąc dodać ogłoszenie należy napisać jego treść (bez obrazków) pod najnowszym postem.
Graficzna Przystań ogłasza nabór na swoim blogu! >>
Szabloniarnia w Łatki otwiera nabór! Tak naprawdę wymagamy tylko chęci do pracy i entuzjazmu, a we wszystkim innym chętnie pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do zakładki "rekrutacja". >>
All of me organizuje nabór! Szukamy nowych duszyczek. Zapraszamy tych, którzy w świecie grafiki są nowi, jak i tych, którzy już w tej grafikosferze siedzą jakiś czas. Więcej informacji w zakładce nabór. >>
7 tygodni. 28 notek. 7 tematów. 4 dziewczyny. 1 blog. Start: 20.05.2016r Miejsce: Szablono-Sfera Zapraszamy! >>
Serdecznie zapraszam na imprezę graficzną, z okazji drugich urodzin bloga, która odbędzie się 08 sierpnia o godzinie 18:00. Postaram się aby w tej notce znalazło się bogactwo prac oraz dodatków. Oczywiście dla osób, które wstawią button, będzie czekał miły upominek. :D >>
Spis blogów

Poniżej znajduje się lista blogów, które są uporządkowane alfabetycznie w kategoriach. Po kliknięciu na kategorię pojawi się lista blogów.
Anime/Manga
5 blogów
Anime/Manga
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Fantazja Graphics Idk-p Lunedolly Panda Graphics Rinne Tworzy x
Azjaci
8 blogów
Azjaci
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
AB City Graficzna Przystań Lunedolly nattliv Panda Graphics Rosalainess Shandie Life Unique Graphic x
Celebryci
19 blogów
Dodatki
41 blogów
Fanfiction
19 blogów
Fantasy
5 blogów
Fantasy
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Bajkowe Szablony Graphic Harmony Larwiasta Tapeciarnia Rinne Tworzy Wioska Szablonów x
Minimalistyczne
26 blogów
Tutoriale
11 blogów
Inne
26 blogów
» Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Możesz zdobyć dodatkowe punkty będąc aktywnym na Katalogu Graficznym. Poniżej znajduje się lista punktowanych rzeczy.

- zajęcie 1 miejsca w konkursie - 10pkt
- zajęcie 2 miejsca w konkursie - 8pkt.
- zajęcie 3 miejsca w konkursie - 6pkt.
- udział w artykule Taka sytuacja - 5pkt.
- udział w nie-wywiadzie 5pkt.
- udział w Tak zaczynała 5pkt.
- udział w konkursie - 4pkt.
- wygrana w puzzlach 4pkt.
- użyczenie swojej pracy w puzzlach - 3pkt.
- wyróżnienie w przeglądzie - 2pkt.
- przegląd bloga - 2pkt.
- komentarz - 1pkt.
x
» Zasady
Zasady
Każdy blog należący do Katalogu przynależy do rankingu. Ranking aktualizowany jest na bieżąco. Zabrania się wstawiania linku do sondy na blogi, portale społecznościowe itd., można jednak dodawać informacje o rankingu z dołączonym linkiem do KG. Karą za oszustwo jest wykluczenie z rangingu. Jeden głos w sondzie równa się jednemu punktowi. Punktowany zostaje tylko jeden sensowny komentarz na jeden post, blog może otrzymać maksymalnie jeden punkt na post. Jesteśmy zmuszeni do zastosowania tej metody, by wyrównać szanse między blogami grupowymi a prywatnymi. Osoby ubiegające się o punkty dodatkowe mają obowiązek informowania z jakiego są bloga, osoby będące na wielu blogach muszą wybrać, na którego z nich przeznaczone zostaną dane punkty. Zasady mogą ulec zmianie.
x
Najpopularniejsze blogi
Ranking pokazuje sześć blogów, które zdobyły największą ilość punktów. Najwięcej punktów można zdobyć za pomocą sondy, jednak przyznawane są również pkt. dodatkowe, za poszczegółne osiągnięcia.
GŁOSUJ!
1
71pkt
2
48pkt
zobacz wszystkie »