20 sie 2014

Wady i zalety blogów grupowych

(c) Orbitka

     Hej wszystkim. Wszystkie znaki na niebie i ziemi, wraz z wiadomością od Kass wskazują, że 
staż przeszłam i teraz już prawomocnie mogę katować Was swoimi drętwymi tekstami. Udając przy tym, że są błyskotliwe i zabawne oczywiście. Nie o tym "wielkim triumfie" chciałąm wam dzisiaj napisać. Ostatnio w czasie rozmowy usłyszałam zaskakujące pytanie – "Dlaczego angażujesz się w coś takiego jak katalog? Przecież to strata czasu!"       Nie byłoby w tym stwierdzeniu nic dziwnego, gdyby nie fakt, że powiedziało mi to moje osobiste guru do spraw social media. Dlatego postanowiłam trochę bardziej zagłębić się w temat i uczciwie zapytać: "Czy warto być członkiem blogów grupowych". Niestety, jak to w życiu zwykle bywa, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego dzisiaj chciałabym pokrótce (ale za to bardzo chaotycznie) omówić nasuwające mi się na myśl wady bycia członkiem załogi.

     1. Brak możliwości wyrobienia sobie własnej blogowej marki. – Nie ma co ukrywać. Będąc członkiem najwspanialszej na świecie szabloniarni, jesteś... Tylko jej członkiem. Ja, jako zwykły randomowy blogopisarz, szukając szaty graficznej w pierwszym odruchu myślę przede wszystkim o tym, jak wspaniałe szablony mogę znaleźć pod adresem, takim, takim i tamtym. Zwykle nie myślę w kategoriach tego, kto jest najlepszy (no, chyba, że poziom grafików jest drastycznie różny), a często nawet nie mam pojęcia kto należy do jakiej szabloniarni lub bloga grupowego.

     2. Rozdzielenie uwagi na dwa blogi. – Być może dla niektórych to żadna sztuka prowadzić równocześnie dwa blogi. Być może nawet prowadzicie po trzy, pięć lub dziesięć blogów na raz. Ale fakt, faktem, że każdy kolejny adres, to dodatkowe obowiązki. Było, nie było, skoro się zadeklarowaliście, powinniście przynajmniej raz na jakiś czas napisać post, zrobić dodatki, zaprojektować szablon na rzecz bloga, który... Który tak naprawdę nigdy od początku do końca nie będzie tylko "Wasz". To jedynie strata własnych zasobów w postaci czasu i kreatywności na "nie swoją" rzecz. 

     3. Można trafić na niefajną załogę, a później pożegnać się z nią... w nieprzyjemnej atmosferze (używając eufemizmów). – Wiadomo. Są ludzie i ludziska, to jedna sprawa, a druga. Może i trafiliście na ludzi, ale Wasze cele, a cele reszty załogi były zupełnie inne. Zarówno Wy, jak i Oni mieliście zupełnie inny widok na przyszłość grupowego bloga i nijak nie można było się dogadać. Przecież nie zawsze da się wszystko połączyć. Dlatego po tygodniach czy miesiącach darcia ze sobą kotów, ktoś w końcu musiał odpuścić i trafiło na Was, czego załoga później nie omieszkała wytykać, hejtując Was. 
A skoro o hejterach mowa, to czy nie jest tak, że:

     4. Trafiając od razu na bardzo popularnego bloga grupowego narażacie się na krytykę (nie zawsze konstruktywną i nie zawsze zasłużoną) ze strony stałych czytelników bloga. – Powodów może być wiele. Mogło być tak, że faktycznie Wasze prace poziomem zaawansowania nieco odstawały od stałych załogowych wyjadaczy, a mogło też być tak, że po prostu były inne, do czego Oni się przyzwyczaili. Tak czy inaczej, liczba hejterów jest wprost proporcjonalna do popularności bloga i o tyle, o ile blogger dochodzący do wszystkiego sam, jest w stanie poradzić sobie z falą krytyki, to blogger rzucony na tak głęboką wodę może się załamać. 

     Według mnie to największe minusy bycia w członkiem bloga grupowego, z naciskiem na to pierwsze. Będąc członkiem bloga grupowego należy się nastawić, że w pierwszej kolejności będą realizowane cele założone przez grupę bądź administratora, a dopiero później nasze osobiste pomysły. Trzeba się nastawić na robotę w dniach ustalonych wcześniej i wyznaczonych przez grafik. A później i tak nie będziecie kojarzeni jako Wy. 

     Tylko może to jedynie moje odczucia? Może tak naprawdę nie ma sensu aż tak demonizować? W końcu wbrew wszystkiemu, dużo rzeczy wskazuje na to, że blogi grupowe cieszą się dużym powodzeniem, więc po prostu to wszystko nie może być aż tak złe, jak Wam przedstawiam! A może po prostu zalety, jakie ma członkostwo bloga grupowego stanowczo przeważa wymienione przeze mnie wady? Sprawdźmy...

     1. Zdobycie doświadczenia. – To wartość, której nie da się zwarzyć, zmierzyć czy wycenić. Nic tak nie buduje bloggera, jak komentarze czy rady od bardziej doświadczonych członków załogi. Od początku mojego stażu dostaję same cenne rady i informacje od reszty redaktorów, więc z autopsji mogę przyznać, że mimo całkiem dużego portfolio blogowego,  ciągle można się wiele nauczyć na grupowej współpracy.

    2. Blog grupowy to mniej pracy niż blog prywatny. – I tak, i nie. Jak wspominałam wcześniej, blog grupowy odciąga nas od pracy nad naszym głównym i "jedynym słusznym" blogiem, niemniej... Praca nad nim faktycznie zajmuje nam mniej czasu niż nad prywatnym. W końcu mamy niejako do odbębnienia jedno zadanie na x czasu, a resztę zrobią inni członkowie załogi.

     3. Można łatwo się wybić na popularnym blogu grupowym. – To jest ta mroczna strona randomowego bloggera, o której nie chcielibyśmy wszyscy wiedzieć. Niemniej, jak już napisałam, są ludzie i ludziska, i może być tak, że załoga jest w porządku, ale nowy współautor chce tylko się pokazać, reklamując siebie na wszelkie możliwe sposoby, zapominając o tym, do czego dąży grupa. Ale może też być tak, że zdobywanie popularności przez jednego z redaktorów, to jedynie profity od rzetelnie wykonywanej pracy w zespole. Jak już pisałam, nie ma co demonizować. 

     Reasumując, jeśli spodziewaliście się, że napiszę: "Heeej, blogi grupowe są ekstra! Powinniście się wszyscy wziąć i zapisać do jakiegoś", to się myliliście. To, że dla mnie, całkowicie prywatnie, idea bloga grupowego jest świetna, pozwala mi się poniekąd zrealizować w nieco innym gatunku, niż dotychczas, nie znaczy, że Wam też ta forma będzie odpowiadać. Jednak, jeśli lubicie wyzwania, lubicie kontakt z ludźmi i jesteście ciekawi, jak inni podchodzą do interesującego Was tematu, to taka współpraca może się okazać nieoceniona. 

     Jest tylko jedna rzecz, która mnie interesuje i nie potrafiłam sama sobie na nią odpowiedzieć. Jeśli już jesteście członkami jakiegoś bloga grupowego (lub szabloniarni, idea w końcu tam sama), to czym kierowaliście się, wybierając akurat ten, a nie inny? Załogą, poziomem bloga, czy po prostu poszliście tam, gdzie Was przyjęli?

3 komentarze:

 1. Rinne ma mniej pracy na swoim blogu niż my na Pandzie (taaak! rusz tyłek i dodawaj więcej notek!).
  A tak serio... No nie ze wszystkim się zgadzam... Jednak bardzo dobrze się czytało! Oby więcej takich artykułów. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł, ja osobiście prowadzę jako administratorka i blog prywatny i całą szabloniarnię, więc mimo tego, że często to ja sobie ustalam na blogu numer dwa, co się dzieje, jak i kiedy, to jednak mam więcej pracy niż cała reszta. Jednak przyznać muszę, że szabloniarnia lepiej mi idzie pod względem popularności niż prywatny. Tak jakoś wyszło. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O ho ho ciekawy temat. To ja może w punktach się wyrażę, żeby się nie pogubić ;)

  1. Masz całkowitą rację! Nie ma szans, żeby ktoś wyrobił sobie dobre imie należąc do dobrej szabloniarni. Po prostu się nie da. To strona jest kojarzona jako ta wspaniała, a nie dany autor, i ja również jak wchodzę na jakiś blog to kojarzę adres i znam, natomiast co do autorów, to czasem nawet się dziwię, że oni tam "pracują". Z jednym wyjątkiem, bo np Jill z zaczarowanych bardzo kojarzę i to jej prace się według mnie wyróżniają. Takie tam moje zdanie.

  2. To już zależy, jakiej tematyki są te blogi i czy pozostałe są tylko nasze, czy prowadzone z kimś jeszcze. Ja osobiście mam swoją szabloniarnię, ale też piszę sama opowiadanie - takie moje własne, niczyje dzieło. Rzeczywiście wymaga to sporo czasu i poświęcenia, bo nie raz nie wyrabiam z niczym kompletnie, ale co kto lubi

  3. Tu nie mam komentarza, bo to nie ja odchodziłam ;)
  4. Tutaj się nie zgadzam - wielokrotnie gdy dołancza do Nas ktoś nowy jest oceniany, ale w zwyczaju są to same komplementy, lub pokazywanie błędów i dawanie rad ;) Nie spotkałam się z tak bardzo liczebną krytyką nowych osób.

  I co do tych mniejszych punktów, to mnie tam tylko drażni, jak ktoś nowy przychodzi, uczy się, my oczywiście dajemy cenne rady, poznajemy się itp, ten ktoś nagle staje się rozpoznawalny i bum! Odchodzi, by założyć własnego bloga lub dołączyć do "lepszej" szabloniarni. To strasznie wkurza wiedząc, że doszedł tak wysoko dzięki twoim i reszty załogi staraniom. I to tyle ;)
  Ps. Macie genialny szablon! Nareszcie jakiś powiew świeżości tutaj ;)

  OdpowiedzUsuń

^
Rinne Tworzy
Strona główna
Dodaj bloga
Regulamin
1. Katalog Graficzny jest miejscem gromadzącym linki do blogów związanych z grafiką.
2. Przed zgłoszeniem do katalogu należy umieścić link lub button Katalogu na stronie głównej swojego bloga. Jeśli umiejscowienie na stronie głównej zaburza estetykę szablonu, dopuszczalne jest umieszczenie go w wybranej zakładce.
3. Wszystkim blogom zapisanym do Katalogu przysługuje prawo do dodawania ogłoszeń dotyczących imprez graficznych, specjalnych notek itp. Pełną treść ogłoszenia należy umieścić w komentarzu pod najnowszym postem.
4. Do obowiązków administratora zgłoszonego bloga należy informowanie załogi Katalogu o istotnych zmianach, które zachodzą na blogu (np. zamknięcie naboru, usunięcie, zmiana kategorii). Informację taką należy umieścić pod najnowszym postem.
5. Blogi nieaktywne dłużej niż 6 miesięcy zostają usunięte ze spisu.
6. Katalog Graficzny zastrzega, że w razie potrzeby będzie wprowadzał ograniczenia dla użytkowników niekulturalnych lub łamiących regulamin (przez użytkownika rozumie się właściciela/współwłaściciela bloga figurującego w spisie).
akceptuje x
Nabór
Nabór
Potrzebujemy osób, które wykażą się kreatywnością oraz mają w zapasie trochę wolnego czasu. Chętnie przyjmiemy kogoś, kto zaproponuję jakiś ciekawy pomysł na urozmaicenie Katalogu. Wysyłając zgłoszenie do naboru musisz zawrzeć poniższe informacje:

1. Nick jakim posługujesz się w blogosferze.
2. Pomysły, bądź też plany związane z tym co chciałbyś/chciałabyś robić na Katalogu. Możesz zaproponować własny projekt lub wybrać któryś z wolnych, znajdujących się w zakładce Projekty.
3. Przykładowy tekst, jaki zamieściłbyś/zamieściłabyś na KG.
4. Wiek (nie będzie mieć on wpływu na przyjęcie na staż).
5. Jeśli posiadasz blog, podaj również jego adres, abyśmy mogły zobaczyć kto chce dokładnie do nas dołączyć.

Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem pisz na ten adres email: kassfelis@gmail.com
x
Ogłoszenia
Chcąc dodać ogłoszenie należy napisać jego treść (bez obrazków) pod najnowszym postem.
Graficzna Przystań ogłasza nabór na swoim blogu! >>
Szabloniarnia w Łatki otwiera nabór! Tak naprawdę wymagamy tylko chęci do pracy i entuzjazmu, a we wszystkim innym chętnie pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do zakładki "rekrutacja". >>
All of me organizuje nabór! Szukamy nowych duszyczek. Zapraszamy tych, którzy w świecie grafiki są nowi, jak i tych, którzy już w tej grafikosferze siedzą jakiś czas. Więcej informacji w zakładce nabór. >>
7 tygodni. 28 notek. 7 tematów. 4 dziewczyny. 1 blog. Start: 20.05.2016r Miejsce: Szablono-Sfera Zapraszamy! >>
Serdecznie zapraszam na imprezę graficzną, z okazji drugich urodzin bloga, która odbędzie się 08 sierpnia o godzinie 18:00. Postaram się aby w tej notce znalazło się bogactwo prac oraz dodatków. Oczywiście dla osób, które wstawią button, będzie czekał miły upominek. :D >>
Spis blogów

Poniżej znajduje się lista blogów, które są uporządkowane alfabetycznie w kategoriach. Po kliknięciu na kategorię pojawi się lista blogów.
Anime/Manga
5 blogów
Anime/Manga
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Fantazja Graphics Idk-p Lunedolly Panda Graphics Rinne Tworzy x
Azjaci
8 blogów
Azjaci
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
AB City Graficzna Przystań Lunedolly nattliv Panda Graphics Rosalainess Shandie Life Unique Graphic x
Celebryci
19 blogów
Dodatki
41 blogów
Fanfiction
19 blogów
Fantasy
5 blogów
Fantasy
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Bajkowe Szablony Graphic Harmony Larwiasta Tapeciarnia Rinne Tworzy Wioska Szablonów x
Minimalistyczne
26 blogów
Tutoriale
11 blogów
Inne
26 blogów
» Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Możesz zdobyć dodatkowe punkty będąc aktywnym na Katalogu Graficznym. Poniżej znajduje się lista punktowanych rzeczy.

- zajęcie 1 miejsca w konkursie - 10pkt
- zajęcie 2 miejsca w konkursie - 8pkt.
- zajęcie 3 miejsca w konkursie - 6pkt.
- udział w artykule Taka sytuacja - 5pkt.
- udział w nie-wywiadzie 5pkt.
- udział w Tak zaczynała 5pkt.
- udział w konkursie - 4pkt.
- wygrana w puzzlach 4pkt.
- użyczenie swojej pracy w puzzlach - 3pkt.
- wyróżnienie w przeglądzie - 2pkt.
- przegląd bloga - 2pkt.
- komentarz - 1pkt.
x
» Zasady
Zasady
Każdy blog należący do Katalogu przynależy do rankingu. Ranking aktualizowany jest na bieżąco. Zabrania się wstawiania linku do sondy na blogi, portale społecznościowe itd., można jednak dodawać informacje o rankingu z dołączonym linkiem do KG. Karą za oszustwo jest wykluczenie z rangingu. Jeden głos w sondzie równa się jednemu punktowi. Punktowany zostaje tylko jeden sensowny komentarz na jeden post, blog może otrzymać maksymalnie jeden punkt na post. Jesteśmy zmuszeni do zastosowania tej metody, by wyrównać szanse między blogami grupowymi a prywatnymi. Osoby ubiegające się o punkty dodatkowe mają obowiązek informowania z jakiego są bloga, osoby będące na wielu blogach muszą wybrać, na którego z nich przeznaczone zostaną dane punkty. Zasady mogą ulec zmianie.
x
Najpopularniejsze blogi
Ranking pokazuje sześć blogów, które zdobyły największą ilość punktów. Najwięcej punktów można zdobyć za pomocą sondy, jednak przyznawane są również pkt. dodatkowe, za poszczegółne osiągnięcia.
GŁOSUJ!
1
71pkt
2
48pkt
zobacz wszystkie »