10 wrz 2014

6 powodów, dla których ludzie nie blogują

(c) grungeyouth

Blogowanie to genialna sprawa – od dawna głosiłam tę prawdę i jeszcze przez długi okres życia (a kto wie czy nie na zawsze) będę ją głosić. Powodów, dla których warto blogować jest multum i chociaż pierwotnie miałam w zamierzeniu wstawić tutaj krótki quiz, z którego wynikałoby, że każdy powinien założyć swojego bloga, to po namyśle, stwierdziłam, iż lepiej byłoby ugryźć temat od drugiej strony. Pytając dlaczego przy takim boomie na blogosferę (na którym można jeszcze całkiem nieźle zarobić) nie doszło jeszcze do tego, że każdy dzieli się tym, co siedzi mu w głowie, w sieci.  
Zapraszam więc do przeczytania mojego osobistego rankingu obaw, dla których ludzie nie blogują. Część z nich to moje własne doświadczenie, część to wynik rozmów ze znajomymi, którzy hasło social media kojarzą tylko z fejsem.  


1. Boję się, że mój pomysł na bloga nie jest dobry/oryginalny/przemyślany/.Chyba obok stwierdzenia z tytułu „nie mam czasu” najpopularniejsza wymówka ludzi. Z jednej strony nie da się dziwić – skoro ja sama nie jestem pewna tego, co przekazuję ludziom, jak mogę oczekiwać, że kogokolwiek to zainteresuje? Z drugiej strony te obawy nie są niczym uzasadnione. Nie istnieje coś takiego jak „zły pomysł”. Przy odrobinie kreatywności z wszystkiego można zrobić dobre hobby, w końcu ludzie bloggują o wszystkim. Dosłownie. Znajdźcie mi taką dziedzinę życia, o której nie byłoby bloga lub znajdźcie mi bloga, którego tematyka jest niepowtarzalna. 

2. Boję się, że nie będę mieć czytelników. Tu już obawy mają dużo większe uzasadnienie. W końcu nie da się być bloggerem bez odbiorcy. Równie dobrze można wystawiać pamiętnik na wierzch i mieć nadzieję, że ktoś go przeczyta. Wrażenia uczuciowe mniej-więcej takie same. Stąd mój apel do osób, które tylko czytają – komentujcie, bo to naprawdę niewiarygodny zastrzyk motywacji dla piszącego bloga. Choćby to miało być jedynie: „Byłem, widziałem, zgadzam się (lub nie) z Twoimi przemyśleniami. Anonim”.  Z drugiej strony myślę, że zakładając bloga naszym motorem nie powinno być robienie statystyk. Oczywiście, bardzo przyjemnie jest logować się na swoje konto i widzieć dzienne odwiedziny w setkach czy tysiącach, ale to nie powinno być nigdy celem samym w sobie. Warto raczej skupić się na faktycznym dzieleniu się interesującymi nas sprawami, niż na rosnących słupkach popularności. To w końcu dużo przyjemniejsze i prędzej czy później będzie skutkować rozwijaniem się bloga.  

3. Boję się, że nie odnajdę się w społeczności bloggerów.To coś, co strasznie wygląda z zewnątrz. Czasami zaczynając prowadzenie bloga od samego początku ma się wrażenie, że jest się tym „nowym” w klasie. Wiecie… Przychodzicie do obcego miejsca w środku semestru, wszędzie porobione grupki wzajemnej adoracji. Nie zna się nikogo, nie zna się miejscowego slangu oraz relacji między personami. Paskudne uczucie odosobnienia. Ale to tylko tak strasznie wygląda. Wystarczy na początku wymienić się kilkoma komentarzami, by względnie szybko ogarnąć, w którą stronę ciągnie nas najbardziej,  kto jest dla nas najbardziej interesujący i z kim prowadzi się najprzyjemniejszy dialog. Później można już tylko się cieszyć z interesujących znajomości. =) 

4. Boję się, że blogując obnażę się ze swojej prywatności. W dobie, kiedy tyle się czyta o profesjonalnych bloggerach podpisujących się imieniem i nazwiskiem oraz zarabiających konkretne pieniądze na marce zrobionej w Internecie, bardzo kusi by zacząć od czegoś podobnego. Choćby od wstawiania swoich zdjęć. W niektórych dziedzinach blogosfery jest to wskazane, w końcu… przykładowo… warto byłoby, by recenzja jakiegoś kosmetyku była ozdobiona fotografiami „przed” i „po”, albo samym efektem, aby dać czytelnikowi jeszcze dokładniejszy obraz przedmiotu recenzji. Trudno też zostać szafiarzem bez pokazywania zdjęć swoich kreacji. Jednak chęci, chęciami, a rzeczywistość swoją drogą. Nie wszyscy muszą afiszować się swoją twarzą w sieci, ale też nikt nie każe nikomu tego robić. Każde zdjęcie można wykadrować tak, by zachować pełną anonimowość i wszystko będzie okey. Koniec. Bez żadnej większej filozofii, bo  wbrew pozorom, bloggerzy to nie ekshibicjoniści mający wszystko za pokazanie się na instagramie.  

5. Boję się, że moi realni znajomi znajdą mojego bloga. A czy to coś zmienia? Blog jest na ogół sprawą ogólnie dostępną, dlatego jeśli piszemy go zgodnie ze swoimi przekonaniami, to raczej nikt nie będzie zaskoczony jego treścią. Poza tym przy pisaniu bloga warto myśleć o tym, że mimo anonimowości, każdy może go przeczytać, dlatego należałoby prowadzić go tak, by później nie było wstydu przed rodzicami, kumplami, przyjacielem. No, chyba, że to prowokacja, ale to już osobna para kaloszy.  

6. Boję się, że to będzie strata czasu na zupełnie nieproduktywną rzecz. Blogging pozwala rozwijać samego się, więc nie można powiedzieć, że jest nieproduktywny. Jasne, to nie to samo, co nauka trzydziestej ósmej symfonii Bachtovena na skrzypcach , czy przebieganie maratonu ku chwale fundacji charytatywnej na rzecz chorych i biednych dzieci, ale może być równie satysfakcjonujące. 

To wszystko, co przyszło mi do głowy na dzień dzisiejszy. Czy przy swoim debiucie mieliście podobne obawy? Czy może w ogóle nie myśleliście o tym, co będzie z Waszym blogiem? A może trapiło Was coś innego? Może właśnie namawiacie kogoś do blogowania? Jeśli tak, to koniecznie dajcie mi znać jakich argumentów używają oni, by nie spróbować blogowania i co odpowiadacie im Wy, żeby zachęcić ich do tego.

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy artykuł :) Kilka słów motywacji dla osób wahających się nad założeniem bloga. Naprawdę warte było przeczytania ! Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem większości ludzi to w ogóle nie interesuje lub zbyt leniwi, jedynie jakiś ułamek się boi chociaż dla mnie to lekka przesada bać się blogowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z koleżanką wyżej - ludziom się nie chcę, a nie że się boją. W ogóle co to ma być, boję się? No, jak dla mnie naciągane. A tak poza tym to w sieci mamy naprawdę wieeeele niepotrzebnych blogów o dupie Marynie. Bo swoją drogą, co mnie interesuje pan kowalski, który wstał o 7 rano i umył zęby?

  OdpowiedzUsuń
 4. Podane powyżej argumenty powinny się raczej odnosić do pytania "dlaczego ludzie rezygnują z bloga", bo z przyczynami nie zakładania wcale raczej nie widzę tu żadnego powiązania. Mam masę znajomych, ktorych pojęcie o social media daleko wykracza poza kwestię facebooka a jednak bloga nie prowadzą. Dlaczego? A dlaczego ty piszesz artykuły na wirtualny katalog a nie do gazety? To wybór, często świadomy i przemyślany, a nie kierowany strachem. Poza tym, nie wiem gdzie ty widzisz ten boom na blogowanie... mało która firma korzysta z bloga jako z narzędzia marketingowego. A patrząc na osoby prywatne... zdecydowana większość moich znajomych NIE bloguje. Osoby aktywne w ten sposób w sieci to w moim otoczeniu znaczna mniejszość. To co z tym boomem?

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Moim zdaniem ludzie nie blogują również dlatego, że nie mają na to ochoty, czasem wolą wyjść gdzieś, choćby do kina, albo ze znajomymi na piwo, zamiast zasiadać przed komputerem i próbować coś z siebie wydusić, po tym jak przesiedzieli przed nim 8 godzin w pracy.
  2. Są również ludzie, którzy po prostu nie nadają się do pisania. Zgadzam się z tym, że blogging rozwija, ale żaden początkujący autor, któremu pisanie idzie kiepsko, nie zgromadzi zbyt wielu odbiorców. A jeśli nie mamy odbiorców, to w pewnym stopniu zniechęcamy się do pisania. Nikt nie nauczy się pisać z dnia na dzień, bo chcąc czy nie, to jest jednak długi i mozolny proces. Musimy chcieć sami z siebie, musimy lubić pisane, aby móc poprawić swoje umiejętności. Tu ważny jest również talent. Wystarczy go chociaż odrobinkę. Z doświadczenia oraz obserwacji wiem, że ludzie, którzy go nie mają, nawet jeśli piszą od lat i to codziennie, to są w stanie osiągnąć jedynie pewien pułap i dalej choćby stawali na rzęsach i klaskali uszami, to poprzez blogging nie są w stanie się rozwijać.
  3. Istnieją grupy ludzi, które nie czerpią satysfakcji z pisania. Oni wolą siedzieć po drugiej stronie i po prostu czytać. Można to tłumaczyć na wiele sposobów, między innymi i tak, że im się nie chce.
  4. Parę spraw technicznych, które całkiem niechcący wyłapałam.
  "Blogging pozwala rozwijać samego się, więc nie można powiedzieć, że jest nieproduktywny." Chyba powinno być "siebie". Chociaż lepiej byłoby gdybyś napisała. Blogging sam w sobie pozwala nam się rozwijać, więc nie można powiedzieć, że jest nieproduktywny.
  Bachtovena rozumiem, że chodziło Ci o Beethovena.

  OdpowiedzUsuń

^
Rinne Tworzy
Strona główna
Dodaj bloga
Regulamin
1. Katalog Graficzny jest miejscem gromadzącym linki do blogów związanych z grafiką.
2. Przed zgłoszeniem do katalogu należy umieścić link lub button Katalogu na stronie głównej swojego bloga. Jeśli umiejscowienie na stronie głównej zaburza estetykę szablonu, dopuszczalne jest umieszczenie go w wybranej zakładce.
3. Wszystkim blogom zapisanym do Katalogu przysługuje prawo do dodawania ogłoszeń dotyczących imprez graficznych, specjalnych notek itp. Pełną treść ogłoszenia należy umieścić w komentarzu pod najnowszym postem.
4. Do obowiązków administratora zgłoszonego bloga należy informowanie załogi Katalogu o istotnych zmianach, które zachodzą na blogu (np. zamknięcie naboru, usunięcie, zmiana kategorii). Informację taką należy umieścić pod najnowszym postem.
5. Blogi nieaktywne dłużej niż 6 miesięcy zostają usunięte ze spisu.
6. Katalog Graficzny zastrzega, że w razie potrzeby będzie wprowadzał ograniczenia dla użytkowników niekulturalnych lub łamiących regulamin (przez użytkownika rozumie się właściciela/współwłaściciela bloga figurującego w spisie).
akceptuje x
Nabór
Nabór
Potrzebujemy osób, które wykażą się kreatywnością oraz mają w zapasie trochę wolnego czasu. Chętnie przyjmiemy kogoś, kto zaproponuję jakiś ciekawy pomysł na urozmaicenie Katalogu. Wysyłając zgłoszenie do naboru musisz zawrzeć poniższe informacje:

1. Nick jakim posługujesz się w blogosferze.
2. Pomysły, bądź też plany związane z tym co chciałbyś/chciałabyś robić na Katalogu. Możesz zaproponować własny projekt lub wybrać któryś z wolnych, znajdujących się w zakładce Projekty.
3. Przykładowy tekst, jaki zamieściłbyś/zamieściłabyś na KG.
4. Wiek (nie będzie mieć on wpływu na przyjęcie na staż).
5. Jeśli posiadasz blog, podaj również jego adres, abyśmy mogły zobaczyć kto chce dokładnie do nas dołączyć.

Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem pisz na ten adres email: kassfelis@gmail.com
x
Ogłoszenia
Chcąc dodać ogłoszenie należy napisać jego treść (bez obrazków) pod najnowszym postem.
Graficzna Przystań ogłasza nabór na swoim blogu! >>
Szabloniarnia w Łatki otwiera nabór! Tak naprawdę wymagamy tylko chęci do pracy i entuzjazmu, a we wszystkim innym chętnie pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do zakładki "rekrutacja". >>
All of me organizuje nabór! Szukamy nowych duszyczek. Zapraszamy tych, którzy w świecie grafiki są nowi, jak i tych, którzy już w tej grafikosferze siedzą jakiś czas. Więcej informacji w zakładce nabór. >>
7 tygodni. 28 notek. 7 tematów. 4 dziewczyny. 1 blog. Start: 20.05.2016r Miejsce: Szablono-Sfera Zapraszamy! >>
Serdecznie zapraszam na imprezę graficzną, z okazji drugich urodzin bloga, która odbędzie się 08 sierpnia o godzinie 18:00. Postaram się aby w tej notce znalazło się bogactwo prac oraz dodatków. Oczywiście dla osób, które wstawią button, będzie czekał miły upominek. :D >>
Spis blogów

Poniżej znajduje się lista blogów, które są uporządkowane alfabetycznie w kategoriach. Po kliknięciu na kategorię pojawi się lista blogów.
Anime/Manga
5 blogów
Anime/Manga
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Fantazja Graphics Idk-p Lunedolly Panda Graphics Rinne Tworzy x
Azjaci
8 blogów
Azjaci
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
AB City Graficzna Przystań Lunedolly nattliv Panda Graphics Rosalainess Shandie Life Unique Graphic x
Celebryci
19 blogów
Dodatki
41 blogów
Fanfiction
19 blogów
Fantasy
5 blogów
Fantasy
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Bajkowe Szablony Graphic Harmony Larwiasta Tapeciarnia Rinne Tworzy Wioska Szablonów x
Minimalistyczne
26 blogów
Tutoriale
11 blogów
Inne
26 blogów
» Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Możesz zdobyć dodatkowe punkty będąc aktywnym na Katalogu Graficznym. Poniżej znajduje się lista punktowanych rzeczy.

- zajęcie 1 miejsca w konkursie - 10pkt
- zajęcie 2 miejsca w konkursie - 8pkt.
- zajęcie 3 miejsca w konkursie - 6pkt.
- udział w artykule Taka sytuacja - 5pkt.
- udział w nie-wywiadzie 5pkt.
- udział w Tak zaczynała 5pkt.
- udział w konkursie - 4pkt.
- wygrana w puzzlach 4pkt.
- użyczenie swojej pracy w puzzlach - 3pkt.
- wyróżnienie w przeglądzie - 2pkt.
- przegląd bloga - 2pkt.
- komentarz - 1pkt.
x
» Zasady
Zasady
Każdy blog należący do Katalogu przynależy do rankingu. Ranking aktualizowany jest na bieżąco. Zabrania się wstawiania linku do sondy na blogi, portale społecznościowe itd., można jednak dodawać informacje o rankingu z dołączonym linkiem do KG. Karą za oszustwo jest wykluczenie z rangingu. Jeden głos w sondzie równa się jednemu punktowi. Punktowany zostaje tylko jeden sensowny komentarz na jeden post, blog może otrzymać maksymalnie jeden punkt na post. Jesteśmy zmuszeni do zastosowania tej metody, by wyrównać szanse między blogami grupowymi a prywatnymi. Osoby ubiegające się o punkty dodatkowe mają obowiązek informowania z jakiego są bloga, osoby będące na wielu blogach muszą wybrać, na którego z nich przeznaczone zostaną dane punkty. Zasady mogą ulec zmianie.
x
Najpopularniejsze blogi
Ranking pokazuje sześć blogów, które zdobyły największą ilość punktów. Najwięcej punktów można zdobyć za pomocą sondy, jednak przyznawane są również pkt. dodatkowe, za poszczegółne osiągnięcia.
GŁOSUJ!
1
71pkt
2
48pkt
zobacz wszystkie »