11 lip 2015

Prawa autorskie - a co to?


Witajcie kochani. Minęło sporo czasu odkąd pisałam artykuły na łamach Katalogu Graficznego, ale sądzę, że najwyższa pora do nich powrócić.
Jak sami widzicie po tytule, dzisiaj będzie trochę o prawach autorskich. Każdy grafik, czy to mniej czy bardziej doświadczony, powinien zdawać sobie sprawę z ich istnienia. Zapytacie zapewne „A po co mi to?”. Otóż zaraz się wszystkiego dowiecie.

Przeglądając różne portale i zbierając materiały na ten artykuł, natknęłam się na kilka ciekawych informacji. Jak każdy z nas, korzystam z Internetu. Przecież to takie normalne w obecnych czasach! Poszukujemy informacji, zdjęć, poradników, filmów. Wszystkiego, co na co dzień wydaje nam się tak bardzo potrzebne. Ale czy jednak zdajemy sobie sprawę, gdzie leży pewna granica użytkowania naszego „źródła” wszelakich informacji? Wirtualna rzeczywistość jest dla nas wszystkich niezastąpiona zarówno, gdy chodzi o wiedzę trudno dostępną, jak i bieżące wiadomości. Ponad to, dla nas grafików, jest on również naszym głównym źródłem inspiracji i… pozyskiwania dodatków.


I to właśnie tu, leży pies pogrzebany. Pobierając zdjęcia z Internetu musimy zdawać sobie sprawę, że ktoś je wykonał. Najlepiej jest poznać autora takich prac, bo przecież warto o nim wspomnieć w Creditach. Ahhh… I tu jest kolejny psiak pogrzebany. Często zapominam, kto jest autorem i najzwyczajniej w świecie go nie umieszczamy w naszej zakładce. Co gorsza, niektórzy z nas nawet takowej zakładki nie posiadają i uważają, że wszystko jest w porządku. Niestety kochani. Używając cudzych prac (czy to zdjęć, tekstur bądź koloryzacji) powinniśmy informować wszystkich, skąd takowe dodatki pobraliśmy. Wymaga tego dobre wychowanie i warto być w ten sposób fair co do autorów dodatków.


Uprzedzę wasze pytanie. Nie… Sam nick czy nazwa bloga nie wystarczy w zakładce. Powinny się tam znaleźć linki, opisane Nickiem bądź nazwą bloga czy też strony. W ten sposób, każdy kto do was zajrzy, będzie dokładnie wiedzieć, gdzie warto szukać pomocnych materiałów do prac.

Kolejnym, wręcz rażącym, występkiem jest fakt, że niektórzy z was (mówię tu szczególnie o młodych grafikach) pobierając pliki PSD, próbują zrobić identyczną prace. Szukacie takich samych materiałów i tworzycie prace kropka w kropkę jak ta, która znalazła się w PSD. Zaskoczę was! Pliki PSD nie służą do kopiowania! Mają one wam pomóc zrozumieć, w jaki sposób praca danego grafika powstała. Pliki te są umieszczane na blogach tylko z dobrej woli ich autorów. Dlatego, tworząc prace na postawie pliku PSD czy też tutoriali, warto jest wspomnieć pod pracą, że powstała ona z pomocą takowego źródła (i tutaj najlepiej podać link odsyłający).


Cóż… Niby to takie podstawy, ale wiele osób o nich zapomina, bądź ich po prostu nie zna. A podejście w stylu „Ahhh… Fajna pracka. Nick widoczny w rogu pracy? To nic, przytnę ją i dodam jako swoją” jest karygodne i woła o pomstę do niebo. I mam tutaj na myśli głównie akcje, jakie miały miejsce na Facebook’u. Chociaż nie tylko, bo takie żenujące wręcz akcje odstawiały „nowe” graficzki na swoich blogach. Ale już to pominę.

Także, podsumowując mój jakże natarczywy wywód. Pamiętajcie o creditach, o prawach autorskich! To, że coś jest dostępne w Internecie, nie oznacza, że możecie z tego korzystać (na devianArt’cie niektórzy autorzy zastrzegają sobie, że ich zdjęcia nie mogą być używane). Także warto się ze wszystkim zapoznać.

Mam nadzieję, że artykuł (mimo swojej długości) przypadł wam do gustu i uznacie go za wartego przeczytania.


A na zakończenie, a raczej na deserek, podsyłam wam kilka linków stron, z których swobodnie możecie pobierać obrazki (nie oznacza to jednak, że nie musicie dodawać ich do Credits na swoich blogach): flickr.comfreepik.compixabay.comtoptal.com.

Z drugiego końca monitora, pisała do was…
kass

P.S.
Wszystkie obrazki znalezione w google graphics za pomocą hasła "no way gif tumblr" oraz "what gif tumblr".

7 komentarzy:

 1. Bardzo prosiłabym o dodanie ogłoszenia :)
  Treść:
  Witam wszystkich serdecznie! ;)
  Pragnę Was zaprosić na pierwsze urodziny Graficznej Przystani, które odbędą się 27.08.15r. o godzinie 17:00. Z tej okazji wykonałam kilka bannerów. Byłabym bardzo wdzięczna, gdybyście zechcieli je umieścić na swoim blogu :).
  Zapraszam!

  Linki do bannerów:
  http://oi61.tinypic.com/fyirgz.jpg
  http://oi62.tinypic.com/2r6l3jd.jpg
  http://oi61.tinypic.com/k11rk.jpg
  http://oi58.tinypic.com/29o5rlu.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. "PRAWA AUTORSKIE - A CO TO?"
  Czemu w tym wywodzie nie ma nic na temat czym są ów prawa autorskie. Kto je ma, komu przysługują? Osobiste? Majątkowe? Ile lat trwają? Czy można się ich zrzec? Jeśli tak, to których?
  Oczywiście brak też jakiś odniesień do konkretnych artykułów ustaw. No, więc...
  Może następnym razem - przygotuj materiał merytorycznie zamiast zapychać go gifami?
  Pozdrawiam, Raion.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raion, z wykształcenia nie jestem prawnikiem. Pamiętam co nieco z wykładów o prawach autorskich jedynie (bo każdy takowe na studiach musiał mieć). Dlatego nie jest to tekst jak z pod pióra prawnika. Gify zostały umieszczone dlatego, że tekst wydawał mi się mocno atakujący niektóre osoby i miały być tutaj rozluźnieniem.

   Usuń
 3. Raion ma trochę racji. I cała logika artykułu nieco mija się z pojęciem praw autorskich, bowiem wynika z niego, że korzystać można z tych materiałów, których autor nie zastrzegł. A prawda jest taka, że prawa autorskie (osobiste+majątkowe, gdzie tylko majątkowe są zbywalne) przysługują każdemu autorowi do jego pracy z automatu i taka praca może być używana przez kogoś innego WYŁĄCZNIE wówczas, gdy autor WYRAŹNIE na to zezwoli. Innymi słowy, to, że jakiś autor zdjęć, rysunków nie zaznaczył na swojej stronie, że zakazuje korzystania z swoich prac innym, nie oznacza, że można je brać. Wręcz przeciwnie - prawo na dzień dobry mówi, że NIE MOŻNA i dopiero od dobrej woli autora zależy, czy zgada się, by jego pracą się posłużyć, tworząc coś własnego.

  Tyczy się to wszystkiego: od rysunków przez zdjęcia po gify, zwłaszcza te, które zostały znalezione na google, weheartit, tumblr czy innego rodzaju podobnych stronach, ponieważ zwykle prace autorów są tam wrzucane bez ich zgody i wiedzy. A skoro już mowa o prawach autorskich w tym poście, to wysyp gifów powinien być opisany każdy z osobna z jakiego serialu/programu pochodzi (i kto się na nim znajduje). Skoro prosimy innych o przestrzeganie praw autorskich, to stosujmy to również wobec siebie.

  Po drugie oprócz materiałów, ochroną wynikającą z praw autorskich objęte są też nasze prace graficzne, ale zgodnie z ustawą również symbole matematyczne/programy komputerowe czyli kody szablonów. Wiem, że zdecydowana większość z nas bazuje na kodach gotowych bloggerowyh szablonów (i jeżeli ktoś kiedyś to kodu zaglądał, to zapewne widział w nim podpis autora, którego nie powinien usuwać) i to nie podlega dyskusji, ale wg zapisów na stronie bloggera użytkownicy mogą te podstawowe kody modyfikować i WYDAJE MI SIĘ że te zmiany podchodzą już pod ochronę praw autorskich. Wiadomo, że większość efektów jest ogólnodostępna, ale należy znać różnicę pomiędzy zrobieniu tego samego efektu co inna osoba, uprzednio przeprowadzając poszukiwania w internecie na stronach służących do nauki css, aby uzyskać odpowiednią wiedzę niezbędną do samodzielnego skonstruowania takiego efektu, a zwyczajnym wejściem do kodu i przeklejeniem danego fragmentu css do własnego szablonu.

  Może mój komentarz brzmi trochę ostro, ale nie chcę nikogo atakować, ponieważ kass miała świetny pomysł z tym, aby zwrócić ludziom uwagę na fakt istnienia praw autorskich, ale sama nie do końca zgłębiła ten temat. W dodatku wysnuła nieco błędne wioski, więc lepiej je od razu sprostować.

  Najlepiej będzie jeżeli każdy zainteresowany zapoznałby się z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (koniecznie artykuł 16), ale najważniejsze co należy wiedzieć, to to, że:
  prawa autorskie działają z automatu i bez wyraźnej zgody autora, nie można korzystać z jego pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agatko masz rację. Początkowe założenia na napisanie ten artykułu były całkiem inne (pomysł mi przyszedł na to jeszcze w zeszłym roku), ale w trakcie pisania wyszło całkiem co innego (czyli kilka dni temu). I zamiast "genialna ja" zmienić tytuł artykułu, to pozostawiłam go takim jaki był na samym początku.
   Temat jest mimo wszystko bardzo dyskusyjny (prawnikiem nie jestem, więc to były moje wnioski z wyczytanych wcześniej artykułów na temat właśnie praw autorskich). Ale po to też tutaj jesteśmy, żeby to sobie wyjaśniać, prawda?
   Jeśli chodzi o gify, to postaram się poszukać informacji na ich temat, żeby takowe umieścić pod każdym z nich. ;)

   Usuń
  2. Na początku trzeba przyznać: pomysł, ze zwróceniem uwagi na prawa autorskie uważam za strzał w dziesiątkę, ponieważ ludzie nie mają pojęcia, że prawa autorskie przysługują im z samego faktu bycia autorem. Do uznania ich praw nie potrzeba osobnej rejestracji, czy czegoś w ten deseń i komentarz Agaty fajnie uzupełnia nieścisłości postu.

   Sama chciałabym zwrócić na inną rzecz, która od jakiegoś czasu mnie trapi: Internet jest tak bardzo przesycony wszystkim, a pewne materiały są tak mocno rozpowszechnione, że nie sposób odnaleźć ich prawdziwego autora. Co wtedy?

   Usuń
  3. Hm... Według prawa, bez zgody autora takowego materiału nie wolno nam użyć. Nigdy nie mamy pewności co do tego na jakiej zasadzie zostały one pierwotnie udostępnione. Tak w skrócie: Nie ruszamy.

   Usuń

^
Rinne Tworzy
Strona główna
Dodaj bloga
Regulamin
1. Katalog Graficzny jest miejscem gromadzącym linki do blogów związanych z grafiką.
2. Przed zgłoszeniem do katalogu należy umieścić link lub button Katalogu na stronie głównej swojego bloga. Jeśli umiejscowienie na stronie głównej zaburza estetykę szablonu, dopuszczalne jest umieszczenie go w wybranej zakładce.
3. Wszystkim blogom zapisanym do Katalogu przysługuje prawo do dodawania ogłoszeń dotyczących imprez graficznych, specjalnych notek itp. Pełną treść ogłoszenia należy umieścić w komentarzu pod najnowszym postem.
4. Do obowiązków administratora zgłoszonego bloga należy informowanie załogi Katalogu o istotnych zmianach, które zachodzą na blogu (np. zamknięcie naboru, usunięcie, zmiana kategorii). Informację taką należy umieścić pod najnowszym postem.
5. Blogi nieaktywne dłużej niż 6 miesięcy zostają usunięte ze spisu.
6. Katalog Graficzny zastrzega, że w razie potrzeby będzie wprowadzał ograniczenia dla użytkowników niekulturalnych lub łamiących regulamin (przez użytkownika rozumie się właściciela/współwłaściciela bloga figurującego w spisie).
akceptuje x
Nabór
Nabór
Potrzebujemy osób, które wykażą się kreatywnością oraz mają w zapasie trochę wolnego czasu. Chętnie przyjmiemy kogoś, kto zaproponuję jakiś ciekawy pomysł na urozmaicenie Katalogu. Wysyłając zgłoszenie do naboru musisz zawrzeć poniższe informacje:

1. Nick jakim posługujesz się w blogosferze.
2. Pomysły, bądź też plany związane z tym co chciałbyś/chciałabyś robić na Katalogu. Możesz zaproponować własny projekt lub wybrać któryś z wolnych, znajdujących się w zakładce Projekty.
3. Przykładowy tekst, jaki zamieściłbyś/zamieściłabyś na KG.
4. Wiek (nie będzie mieć on wpływu na przyjęcie na staż).
5. Jeśli posiadasz blog, podaj również jego adres, abyśmy mogły zobaczyć kto chce dokładnie do nas dołączyć.

Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem pisz na ten adres email: kassfelis@gmail.com
x
Ogłoszenia
Chcąc dodać ogłoszenie należy napisać jego treść (bez obrazków) pod najnowszym postem.
Graficzna Przystań ogłasza nabór na swoim blogu! >>
Szabloniarnia w Łatki otwiera nabór! Tak naprawdę wymagamy tylko chęci do pracy i entuzjazmu, a we wszystkim innym chętnie pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do zakładki "rekrutacja". >>
All of me organizuje nabór! Szukamy nowych duszyczek. Zapraszamy tych, którzy w świecie grafiki są nowi, jak i tych, którzy już w tej grafikosferze siedzą jakiś czas. Więcej informacji w zakładce nabór. >>
7 tygodni. 28 notek. 7 tematów. 4 dziewczyny. 1 blog. Start: 20.05.2016r Miejsce: Szablono-Sfera Zapraszamy! >>
Serdecznie zapraszam na imprezę graficzną, z okazji drugich urodzin bloga, która odbędzie się 08 sierpnia o godzinie 18:00. Postaram się aby w tej notce znalazło się bogactwo prac oraz dodatków. Oczywiście dla osób, które wstawią button, będzie czekał miły upominek. :D >>
Spis blogów

Poniżej znajduje się lista blogów, które są uporządkowane alfabetycznie w kategoriach. Po kliknięciu na kategorię pojawi się lista blogów.
Anime/Manga
5 blogów
Anime/Manga
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Fantazja Graphics Idk-p Lunedolly Panda Graphics Rinne Tworzy x
Azjaci
8 blogów
Azjaci
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
AB City Graficzna Przystań Lunedolly nattliv Panda Graphics Rosalainess Shandie Life Unique Graphic x
Celebryci
19 blogów
Dodatki
41 blogów
Fanfiction
19 blogów
Fantasy
5 blogów
Fantasy
Jeżeli chcesz zmienić kategorię napisz w zakładce "Dodaj bloga"
Bajkowe Szablony Graphic Harmony Larwiasta Tapeciarnia Rinne Tworzy Wioska Szablonów x
Minimalistyczne
26 blogów
Tutoriale
11 blogów
Inne
26 blogów
» Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Jak zdobyć dodatkowe punkty?
Możesz zdobyć dodatkowe punkty będąc aktywnym na Katalogu Graficznym. Poniżej znajduje się lista punktowanych rzeczy.

- zajęcie 1 miejsca w konkursie - 10pkt
- zajęcie 2 miejsca w konkursie - 8pkt.
- zajęcie 3 miejsca w konkursie - 6pkt.
- udział w artykule Taka sytuacja - 5pkt.
- udział w nie-wywiadzie 5pkt.
- udział w Tak zaczynała 5pkt.
- udział w konkursie - 4pkt.
- wygrana w puzzlach 4pkt.
- użyczenie swojej pracy w puzzlach - 3pkt.
- wyróżnienie w przeglądzie - 2pkt.
- przegląd bloga - 2pkt.
- komentarz - 1pkt.
x
» Zasady
Zasady
Każdy blog należący do Katalogu przynależy do rankingu. Ranking aktualizowany jest na bieżąco. Zabrania się wstawiania linku do sondy na blogi, portale społecznościowe itd., można jednak dodawać informacje o rankingu z dołączonym linkiem do KG. Karą za oszustwo jest wykluczenie z rangingu. Jeden głos w sondzie równa się jednemu punktowi. Punktowany zostaje tylko jeden sensowny komentarz na jeden post, blog może otrzymać maksymalnie jeden punkt na post. Jesteśmy zmuszeni do zastosowania tej metody, by wyrównać szanse między blogami grupowymi a prywatnymi. Osoby ubiegające się o punkty dodatkowe mają obowiązek informowania z jakiego są bloga, osoby będące na wielu blogach muszą wybrać, na którego z nich przeznaczone zostaną dane punkty. Zasady mogą ulec zmianie.
x
Najpopularniejsze blogi
Ranking pokazuje sześć blogów, które zdobyły największą ilość punktów. Najwięcej punktów można zdobyć za pomocą sondy, jednak przyznawane są również pkt. dodatkowe, za poszczegółne osiągnięcia.
GŁOSUJ!
1
71pkt
2
48pkt
zobacz wszystkie »